piątek, 29 marca 2024

Wiadomości

  • 6 komentarzy
  • 12179 wyświetleń

"Na żywo" o nałogach

          Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych prowadzi działania skierowane na osoby z problemem alkoholowym i innymi nałogami. Podejmuje również czynności zmierzające do orzeczenia wobec osoby uzależnionej obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego.  Oprócz wymienionych MKRPA podejmuje również promocję i profilaktykę mającą na celu przedstawienie skali problemu uzależnień wśród dzieci i młodzieży. Propaguje wśród nich postawy proabstynenckie i trzeźwościowe, promuje zdrowy styl życia bez nałogów.

           Dzieje się tak m. in. dzięki organizacji programów profilaktycznych w szkołach. W październiku 2009 r. w SP nr 1, SP nr 2, SP nr 4 i PG nr 1 zespół realizatorów Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Płocku prowadził w salach szkolnych, bezpośrednio z udziałem młodych ludzi, audycje tematyczne „Radość bez złości”, „Debata” i „Noe” (fot. 1 - 8).

          Prowadzący starają się pomagać wpajać umiejętności jakie dzieci i młodzież powinny nabyć, żeby uczyć się panować nad swoimi agresywnymi impulsami oraz nawiązywać dobre kontakty z innymi. Okres młodszego wieku szkolnego jest czasem bardzo intensywnego rozwoju fizycznego i psychicznego. Zadaniem wymienionych programów jest m. in. zapobieganie przedwczesnemu używaniu alkoholu i zażywaniu narkotyków, towarzyszącym temu przekonaniom normatywnym młodzieży i próbie ich modyfikacji. Pozwalaja one też uświadamiać zagrożenia wynikające z korzystania ze środków zmieniających świadomość.

          Pod koniec listopada br. spotkania z młodzieżą odbywały się też w sali Miejskiego Domu Kultury. Grupa teatralna „Kurtyna” z Krakowa przedstawiła spektakle „Dobre zachowanie” i „Siła przyjaźni” (fot. 9 - 16). Pokazana w jednym z teatrów historia młodego chłopca, który wpadł w nieodpowiednie towarzystwo mocno zapadła w pamięć dzieciom. Nie przestawały one mówić o bohaterze jeszcze podczas drogi powrotnej. Przedstawione w umiejętny sposób problemy uzależnień od narkotyków, czy nikotyny na pewno zapobiegają wczesnemu sięganiu po nie przez dzieci i młodzież. Rozmowa z uczniami o ich odczuciach po obejrzeniu danego programu tym bardziej wskaże drogę, którą trzeba wybrać.
 
          Kampanie dla placówek szkolnych są nieodpłatne, organizowane z funduszy MKRPA. Funkcjonuje ona przy Urzędzie Miasta w Grajewie, koordynatorem jej działań jest Barbara Kochanowska.

(fot. e-Grajewo.pl)

Komentarze (6)

NIECH MIEJSKA KOMISJA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH ZACZNIE DZIAŁAĆ O ODEBRANIE KONCESJI SPRZEDAŻY ALKOHOLU NA STACJI PALIW PRZY UL. KOPERNIKA GDZIE MŁODZIEŻ MOŻE NABYĆ ALKOHOL NAWET W NOCY . A MOŻE KTOŚ NIECH OPUBLIKUJE DANE ILE MIASTO ZAROBIŁO NA HANDLU ALKOHOLEM A ILE PIENIĘDZY WYDANO NA WALKĘ Z ALKOHOLIZMEM

Co ta komisja zrobiła dla walki z innymi nałogami, w Grajewie nie ma gdzie się zgłosić żeby ktoś mu pomógł jak bieda go schwyci, oprócz alkoholu jest narkomania, hazard itp. uzależnienia, gdzie można szukać pomocy, kto pomoże???? Teatrzyki - to za mało, trzeba ratować młodych ludzi, którzy chcą leczyć się z tego nałogu.

Proponuję bardziej zwrócić uwagę na tych którzy handlują alkoholem czy robią to zgodnie z przepisami czy przeszli odpowiednie szkolenia czy są oni kontrolowani z moich obserwacji wiem że ci ludzie nie mają odrobiny znajomości prawa oni tylko bogacą się na ludzkiej krzywdzie

o jakich kontrolach mówisz Olu zgodnie z naszym prawem organ który ma być kontrolowany musi być poinformowany kilka dni wcześniej o kontroli aby mógł się do niej przygotować

Ja musiałam siedziec na górze;/
żal.!

Polskie prawo jest zakłamane a kontrolerzy do kitu a handlowcy robią co im się żywnie podoba .Przeciętny człowiek nie ma prawa,na czoło wybiła się głupota i zakłamanie

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.