czwartek, 28 marca 2024

Wiadomości

  • 7 komentarzy
  • 11795 wyświetleń

Losy wieży ciśnień

Przy ul. Wojska Polskiego w Grajewie położone są tereny wykorzystywane niegdyś przez wojsko. Obszar jest stopniowo zagospodarowywany.

Obiekty bardzo zniszczone zostały rozebrane, część powojskowych budynków adaptowano na potrzeby społeczne (Zespół Szkół, Państwowa Straż Pożarna). Powstały również nowe budowle - siedziba Pogotowia Ratunkowego, Powiatowej Komendy Policji, dom weselny, bloki tutejszej spółdzielni mieszkaniowej, a od strony ul. 9. PSK pawilony handlowo - usługowe.

W trakcie budowy są bloki zewnętrznego inwestora, według miejscowego planu zagospodarowania znajdzie się tu osiedle Jana Pawła II oraz w przyszłości gmach Sądu Rejonowego. Na uwagę zasługuje, obecnie mało widoczna, ukryta między drzewami stara wieża ciśnień. Ostatni relikt w zespole koszar jest ujęty w miejskiej ewidencji zabytków Grajewa, lecz nie wpisany do rejestru prowadzonego przez Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

- Z racji użytego materiału i cech architektonicznych należy przyjąć, że budynek został wzniesiony zapewne równocześnie z budową koszar, a więc na przełomie XIX/XX w. Na pewno istniała w latach 30. XX w., gdyż jest widoczna na zdjęciach z tego okresu. Rola wieży ciśnień była w zasadzie jedna. Na najwyższej kondygnacji znajdował się zbiornik z wodą, która następnie dzięki sile grawitacji była rozprowadzana do systemu wodociągowego. Ta konkretna zapewne służyła jedynie potrzebom budynków koszarowych – wyjaśnia czytelnikom e-Grajewo dr Tomasz Dudziński – dyrektor Grajewskiego Centrum Kultury.

Czas zrobił swoje, lata świetności wieży dawno minęły. Dziś obiekt jest w złym stanie technicznym. Opuszczony, zdewastowany, bez nadzoru i monitoringu stanowi doskonałe miejsce schadzek, czy składowania odpadów.

Czy powinien zostać odrestaurowany? Po adaptacji mógłby pełnić różne ciekawe funkcje. Metamorfozę poprzechodziły wieże w wielu miastach, może warto wziąć z nich przykład, pomysłów na zagospodarowanie budynku jest wiele. Zależy to od potencjalnego inwestora. Część działki, na której stoi wieża ciśnień, docelowo zostanie przeznaczony na niewielki park. Mieszkańcy „wyrastającego” osiedla, będą mieli swój zieleniec.


e-Grajewo.pl

 

Komentarze (7)

a wcześniej gdzie były władze w Grajewie?Do takiego stanu dopuszczono a dziś pretensja? tylko do kogo? do wandali,a może do natury bo budynek niszczeje?
Powinien zostać bo to nasza grajewska historia

To na ścieżce przy tej wiezy stawiałam swoje pierwsze kroki. W budynku szkoły zawodowej mieszkali ś.p. Rodzice. Z tym miejscem związane moje wczesne dzieciństwo, moje i moich starszych Sióstr..Do dziś często odwiedzam ten teren a wspomnienia niczym najlepszy film przewija się przed oczami. "..Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy...." tak przemija historia. Bo to tu powinna być Izba Historyczna, ech......

zostawić!

mam propozycję dla P. Niecikowskiego
- przejmie Pan ten budyneczek; nie musi sam Pan tego prowadzić, wiadomo brak czasu;
ale można zainwestować np. mały lokalik na górze, niech ludzie to prowadzą, super miejscówka;

albo już powiedzmy miasto - jakieś wystawy niech się odbywają tam,c zy pokazy;
tak mi się wydaje, że byłby klimat!
powodzenia życzę komuś kto zrobi z tego COŚ :)

Wieża powinna być odnowiona i zachowana jako obiekt tturystyczo-histotyczny. Bardzo będziemy wdzięczni.

Trzeba wkomponować ją w park. Odnowiona będzie ładnie prezentować się wśród drzew.

zrobić tam POKE STOP !! lub GYMA !

Byłem w takiej wierzy w Tarnowskich Górach Rewelacja w Gołdapi też ktoś miał pomysł super .Więcej incjatywy mieszkańcow grajewa a nie tylko kasa kasa kasa,mony mony mony

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.