Lista pedofilów i gwałcicieli

aktualizacja: 2018-01-13 09:50:17     nr wiadomości: 34041     przeczytano: 7606     Ilość komentarzy komentarze: 10

… W domu kultury w jednym z małopolskich miast zatrudniono mężczyznę skazanego za pedofilię. Odkrycie tego faktu „było możliwe dzięki działającemu od 1 stycznia Publicznemu Rejestrowi Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym” …

… Pilnujcie dzieci! Poruszenie w Augustowie. Zachowanie mężczyzny, wzbudziło niepokój personelu jednej z augustowskich szkół. Mundurowi przyjęli zgłoszenie i badają sprawę.  Niektórzy mieszkańcy wskazują na nazwisko mężczyzny z ogólnodostępnej części Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, twierdząc, że to właśnie on pojawił się pod szkołą… donoszą media.

1 stycznia br. Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło rejestr osób skazanych za przestępstwa na tle seksualnym. Rejestr został uruchomiony już 1 października ubiegłego roku, ale dopiero teraz stał się w pełni jawny. Na liście znajdują się prawomocnie skazani pedofile oraz sprawcy szczególnie okrutnych gwałtów. Każdy z nas może sprawdzić, czy w sąsiedztwie nie mieszka osoba skazana za przestępstwo seksualne.

Rejestr jest dostępny na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Sprawiedliwości. Został podzielony na dwie części: z ograniczonym dostępem oraz publiczny.

Do rejestru z  ograniczonym dostępem trafią, wszyscy gwałciciele i pedofile a także stręczyciele dzieci i skazani, którzy posługiwali się pornografią na szkodę dzieci. Dostęp do niego mają przedstawiciele organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości, a także instytucji zajmujących się opieką nad dziećmi. Np. dyrektorzy szkół czy organizatorzy wypoczynku dla dzieci będą musieli sprawdzać czy nowo zatrudniane przez nich osoby figurują w tym rejestrze.

 

W rejestrze publicznym znalazły się imiona, nazwiska i fotografie osób, którzy dopuścili się gwałtów na dzieciach (poniżej 15. roku życia) oraz sprawcy gwałtów popełnionych ze szczególnym okrucieństwem. Powyższy rejestr jest w całości jawny i bezpłatny. Można z niego korzystać bez konieczności rejestrowania się na stronie i logowania. Strona umożliwia wyszukiwanie danych po nazwisku albo nazwie miejscowości. Korzystając z wyszukiwarki można sprawdzić skąd są i za co zostali skazani.

Dzięki tej funkcji przestępcy seksualni z naszego regionu zostali ujawnieni. Na liście są dane osób urodzonych m.in. w Augustowie, Suwałkach, Łomży, Sejnach czy Ełku. Wpisując „Grajewo” pojawia się komunikat „w Rejestrze nie ma informacji o osobach, dla których są spełnione warunki zawarte w zapytaniu”.

Prawo do ochrony naszych dzieci stawiamy ponad anonimowość przestępców. Państwo ma obowiązek chronić dziecko, a nie pedofila. Przestępca, który krzywdzi dzieci, musi się liczyć z bardzo surowymi konsekwencjami. Nie tylko z wieloletnim wyrokiem, lecz także z utratą anonimowości - tłumaczy Zbigniew Ziobro, Minister Sprawiedliwości.

W środowisku prawniczym zdania są podzielone. Zwolennicy tworzenie bazy informacyjnej o skazanych uważają, iż to dobry kierunek, bo walka z przestępczością seksualną była w Polsce zaniedbywana. Wprowadzone rozwiązanie ma też aspekt profilaktyczny - to sygnał do potencjalnych sprawców: uważajcie, bo wasze zdjęcia będą wystawione na widok publiczny. Wśród głosów przeciwnych najczęściej występują stwierdzenia, że publikowanie informacji na temat miejsca przebywania skazanych może skutkować prawdopodobieństwem ataków i samosądów.

 

Link do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym

  https://rps.ms.gov.pl/pl-PL/Public#/

 

 

Ciekawe tylko, że żadnego księdza na tej liście nie ma
Napisał: ona dodano: 2018-01-13 10:32:57

Moja opinia: Niezależnie od popełnionych przestępstw /kryminalnych, gospodarczych/ przestępcy nie powinni być anonimowi. Uważam,że w mediach społecznościowych ich twarze maskowanie paskami czarnymi i smugą mgielną są nie na miejscu. Należało by w tym przedmiocie zmienić przepis.
Napisał: spokojny dodano: 2018-01-13 10:39:47

ciekawe czy z grajewa ktos tam jest
Napisał: olo dodano: 2018-01-13 12:26:42

a dlaczego nie ma w tym rejestrze ksiezy? jako rodzic chcem wiedzieć czy ksiadz, ktory przygotowuje moje dziecko do komunii nie jest zwykłym zwyrolem, ktory powinien siedziec za kratami
Napisał: xxc dodano: 2018-01-13 16:49:38

A plebanów nie ma .... Nawet tych co w pierdlu siedzą za swe zwyrodnialcze czyny ....
Napisał: olo dodano: 2018-01-13 18:35:52

Do ona.Ciekawosc to pierwszy stopien do piekla
Napisał: Wujek dobra rada dodano: 2018-01-13 22:05:12

powinna byc jeszcze lista oszustow i zlodzieji
Napisał: pawel dodano: 2018-01-14 13:50:16

Szanowna Redakcja e-grajewo, jest tak pro-koscielnie tendencyjna,ze komentarzy obnazajacych pedofili w sutannach boi sie publikowac ?!
Napisał: Ateista dodano: 2018-01-14 14:13:44

Rajem dla pedofilii jest stojacy ponad prawem w Polsce kosciol, ponieaz tam moga sie ukrywac i uprawiac swoje zboczenia bezkarnie i nikt ich nie odwazy sie tknac !
Napisał: Ateista dodano: 2018-01-14 17:20:58

Do Ateista : niestety,to prawda.Jakoś na liście tych przestępców nie ma nazwisk osób ze stanu duchownego...
Napisał: g45 dodano: 2018-01-16 08:21:46

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.