Wiadomości

  • 4 komentarzy
  • 10288 wyświetleń

Linia kablowa z farmy wiatrowej

Trwa układanie linii kablowej - obecnie Grajewo na os. Południe, w ul. 9 PSK  - doprowadzającej energię elektryczną z farmy wiatrowej zlokalizowanej w rejonie miejscowości Wierzbowo, gm. Grajewo do głównego punktu zasilającego (GPZ) Grajewo1, przy ul. Elektrycznej. Linia prowadzona jest pod ziemią.

Przypomnijmy: w sierpniu br. rozpoczęła się budowa parku wiatrowego w okolicach Wierzbowa. Całkowita moc farmy wiatrowej wyniesie 14 MW, każda turbina będzie miała średnicę rotora 110 m. Poza ww. turbinami w skład farmy wchodzą wewnętrzne drogi dojazdowe, podziemne przyłącza kablowe średniego napięcia łączące turbiny z GPZ, place manewrowe i place montażowo - składowe. 

Elektrownie wiatrowe mają liczne zalety, a podstawową jest to, że wytwarzają czystą, przyjazną dla środowiska naturalnego energię, bez konieczności emitowania gazów i spalin do atmosfery. Dodatkowo umożliwiają częściowe uniezależnienie się od dostawców prądu (zwłaszcza na terenach, gdzie często dochodzi do przerw w dostawie), jak też oszczędność zasobów paliw kopalnianych. Jednak ta forma uzyskiwania energii nie jest pozbawiona wad - charakteryzuje się np. dużą zmiennością dostarczanej mocy, zależną od warunków meteorologicznych.


e-Grajewo.pl

piątek, 19 kwietnia 2024

Głos na TAK - Dariusz Latarowski

piątek, 19 kwietnia 2024

Zablokowana droga S61 Guty-Szczuczyn

Komentarze (4)

Należy też powiedzieć że oprócz wspomnianych zalet jest to najdroższa energia.

Twierdzenie, że to czysta energia to gruba przesada, turbiny trzeba wyprodukować, zainstalować, serwisować, a za jakiś czas zezłomować, nie sądzę, żeby było to lepsze dla środowiska niż energia z węgla, gazu czy atomu. Niewykluczone, że energia potrzebna do utrzymania w ruchu farmy wiatrowej jest większa, niż energia jaką farma dostarcza odbiorcom.

Panie Inżynierze "wątpliwa korzyść". Nawiązując do tej jakże mądrej wypowiedzi powyżej, pragnę tylko poinformować, że BLOK WĘGLOWY TEŻ TRZEBA WYBUDOWAĆ, ZAINSTALOWAĆ, SERWISOWAĆ A ZA JAKIŚ CZAS ZEZŁOMOWAĆ,do tego, o ile dobrze kojarzę, to trzeba jeszcze węglem kotłować. Na temat zdania: "Niewykluczone, że energia potrzebna do utrzymania w ruchu farmy wiatrowej jest większa, niż energia jaką farma dostarcza odbiorcom " - no takiej bzdury, to już dawno nie widziałem. Pozdrawiam wszystkich ekspertuf z interneta i zaczynamy goowno burzę. HEJ( napisane celowo z błędem ) :)

Wielu specjalistów ma wątpliwości co do sensu budowania farm wiatrowych, nawet pomijając kwestię wysokich kosztów związanych z ich budową. System energetyczny nie może bazować na energii z wiatru, bo gdy nie wieje energia, jaką dostarcza farma wiatrowa musi być zastąpiona energią konwencjonalną, więc korzyść z farmy wiatrowej jest iluzoryczna.
Ostatnio we Francji musieli uruchomić elektrownię węglową, do tej pory wyłączoną, bo po likwidacji najstarszej elektrowni atomowej bilans mocy był ujemny gdy wiatr przestawał wiać.
Budowanie farm wiatrowych najbardziej opłaca się producentom turbin i osprzętu.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.