piątek, 29 marca 2024

Wiadomości

  • 7 komentarzy
  • 13900 wyświetleń

Kurs na Młodszych Nurków

Egzamin wstępny dla kandydatów na kurs specjalistyczny Młodszego Nurka MSWiA.

W dniu 28.08.2009 r. na bazie Ośrodka Szkoleniowo - Wypoczynkowego „Wodnik”     w Czarnej Wsi i Gimnazjum w Rajgrodzie odbył się egzamin wstępny dla kandydatów na kurs specjalistyczny Młodszych Nurków MSWiA. Ukończenie wymienionego kursu uprawnia do samodzielnego wykonywania prac podwodnych w zakresie ratownictwa wodno nurkowego na głębokości do 12 m. oraz wykonywania prac podwodnych na głębokości do 20 m. w asyście nurka. Do egzaminu przystąpiło 40 funkcjonariuszy z  3 województw, podlaskiego, mazowieckiego i pomorskiego. Egzamin pozytywnie  29 strażaków. Warunkiem zaliczenia była pozytywna ocena z egzaminu pisemnego i praktycznego. Egzamin pisemny ma na celu sprawdzenie wiedzy z zakresu kursu kwalifikującego do służby, szkolenia medycznego oraz szkolenia płetwonurkowego, a egzamin praktyczny  umiejętności z zakresu posługiwania się sprzętem ratowniczym, nurkowym i technicznym oraz ocenę stanu przygotowania kondycyjnego do udziału w zajęciach szkoleniowych. Warunkiem zaliczenia części pisemnej egzaminu było uzyskanie 75% liczby pkt. możliwych do uzyskania.

W zakresie części praktycznej egzaminu wchodziło wykonanie następujących elementów:
- rzut rzutką rękawową,
- przepłynięcie łodzią wiosłową toru sprawnościowego,
- płynięcie wpław, wydobycie manekina z głębokości 1,5 m. i holowanie do brzegu. Wszystkie czynności wykonuje się w skafandrze do nurkowania typ suchy i w kamizelce asekuracyjnej. 
Nad właściwym przebiegiem egzaminu nadzór sprawował Dyrektor Biura Szkolenia Komendy Głównej PSP mł. bryg. Jacek Borowski i przedstawiciel Wojewódzkiego Ośrodka Szkolenia PSP w Bornem Sulinowo mł. bryg. Jacek Jagodzki.


Dowódca JRG st. kpt. Kazimierz Golubiewski

czwartek, 28 marca 2024

Kronika policyjna

Komentarze (7)

spoko zanurkować w kamizelce ???
i to na głebokość 1,5 m ... "wszystkie czynności wykonuje się w skafandrze oraz kamizelce asekuracyjnej"
hmmm no ale błąd w artykule albo jestem pełen podziwu dla dzielnych strażaków ;) hbihi

grajewiacy byli ? zaliczyli ?
pozdrowienia dla D. Wierzbickiego :)

do dyzia na zdjęciach widać pływające osoby w skfandrach i kamizelkach

do Dyzio. nie błąd w artykule a rzeczywistość. na tym właśnie polega ten egzamin!!! i to zanurzenie właśnie jest ciężkie! a pamietaj że pod skafandrem jest jeszcze guby ocieplacz!

Prawda jest taka że ten egzamin to prawdziwa mordęga, osoby o słabszej kondycji fizycznej nie są w stanie go ukończyć o własnych siłach i potrzebna jest pomoc medyczna. Czas przewidziany na jego zrealizwania to 10 minut i trzeba dobrze naginać aby się wyrobić.

jestem po kursie na płentwonurka do 20m. ale tylko rekreacyjnie. Powiem krótko super sprawa ale tak samo niebezpieczna jak piekna kiedy jest sie pod woda. 20 minut pod powiezchnia wody meczy mocno organizm. Pozdrawiam i polecam:)

akurat wydobywanie topielca w skafandrze z nie wyrównaną pływalnością ma tyle wspólnego z rzeczywistością co nic,już widzę gościa który wbija się w piankę żeby kogoś uratować.A po topielca popłynie już odpowiednio przygotowany nurek.
oczywiście szacuneczek dla naszych strażaków.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.