Wiadomości

  • 2 komentarzy
  • 10600 wyświetleń

Ku Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca ulicami Białegostoku przeszedł Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowany przez Młodzież Wszechpolską. W tym roku środowiska kibicowskie, narodowe i patriotyczne wspominały Zygmunta Szendzielarza pseudonim Łupaszka.

Na oficjalnych plakatach obok hasła "Zdrajcy pomijają, Polacy pamiętają" widnieje krzyż. Jak podaje białostocka "Gazeta Wyborcza", uczestnicy Marszu obok "Bóg, Honor, Ojczyzna", skandowali też hasła takie, jak: "Wielka Polska chrześcijańska", "Raz sierpem raz młotem czerwoną hołotę", "A na drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści".

W Polsce od lat trwa spór, czy rzeczywiście możemy nazywać Łupaszkę bohaterem. Chociaż dowódca 5. Wileńskiej Brygady AK walczył z Sowietami, a następnie z komuną, jest też winien ludobójstwa dokonanego na ludności cywilnej, w tym kobiet i dzieci. To on wydał rozkaz swoim podkomendnym w czerwcu 1944 roku, który w istocie był aktem zemsty na litewskich policjantach. Z kolei jego podwładny Zygmunt Błażejewicz ps. "Zygmunt" wraz z oddziałem spacyfikował zamieszkaną przez Białorusinów wioskę.

Zygmunt Edward Szendzielarz, ps. „Łupaszko”, „Łopaszko” i „Łupaszka”(ur. 12 marca 1910 w Stryju, zm. 8 lutego 1951 w Warszawie) – major kawalerii Wojska Polskiego i Armii Krajowej. Dowódca 5 Wileńskiej Brygady AK. Pośmiertnie awansowany na stopień podpułkownika.

1 października 1993 roku orzeczeniem Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie została unieważniona większość ciążących na Szendzielarzu wyroków śmierci, a 10 grudnia w wyniku apelacji do Sądu Najwyższego reszta tych wyroków[18]. W 2006 roku Sejm RP uczcił rocznicę śmierci „Łupaszki”, przyjmując w tej sprawie specjalną uchwałę[19]. 30 czerwca 2008 roku odbył się uroczysty, symboliczny pogrzeb Szendzielarza na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Tablica upamiętniająca znajduje się w Kwaterze „Na Łączce” tego cmentarza.

środa, 24 kwietnia 2024

Konkurs na wsparcie inicjatyw lokalnych

środa, 24 kwietnia 2024

XCII sesja Rady Powiatu Grajewskiego

Komentarze (2)

Białystok i Szczuczyn pamiętają o Bohaterach

Jakich "wykletych" ? Przeklętych...

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.