piątek, 19 kwietnia 2024

Wiadomości

  • 3 komentarzy
  • 10194 wyświetleń

Komu praca ...

Kierowcy samochodów ciężarowych, ciągników siodłowych i autobusów, pielęgniarki i położne, farmaceuci, technicy dentystyczni, spawacze, ślusarze, elektrycy i energetycy, w bieżącym roku nie powinni mieć trudności z zatrudnieniem w powiecie grajewskim. Problem ze znalezieniem pracy, wynikający z małego zapotrzebowania i istnienia wielu kandydatów spełniających określone wymagania, mogą mieć ekonomiści, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, piekarze, prawnicy, mechanicy pojazdów samochodowych – wskazuje „Barometr zawodów”.

 „Barometr zawodów” to jednoroczna prognoza sytuacji w zawodach. Powstaje osobno dla każdego powiatu w Polsce. Uczestnicy badania (pracownicy powiatowych urzędów pracy, prywatnych agencji zatrudnienia oraz innych instytucji zorientowanych w sytuacji na lokalnym rynku pracy) w toku dyskusji analizują sytuację w poszczególnych specjalnościach.

Podczas oceny eksperci posiłkują się danymi na temat liczby ofert pracy oraz liczby osób zarejestrowanych w konkretnym zawodzie. „Barometr zawodów” pochodzi ze Szwecji. Jego metodologia została wypracowana w latach dziewięćdziesiątych XX w. jako element szerszego systemu prognozowania zmian na rynku pracy. W 2015 r. zalety wymienionego narzędzia doceniło Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, podejmując decyzję o realizacji w Polsce. Koordynatorem krajowym został Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, na poziomie wojewódzkim - wojewódzkie urzędy pracy. 

Mimo podobnych dla całego kraju tendencji na rynku pracy, sytuacja w poszczególnych województwach jest zróżnicowana. Obecność ośrodków kształcenia, infrastruktura komunikacyjna, środki z funduszy unijnych czy położenie geograficzne to czynniki, które wpływają na strukturę zatrudnienia na lokalnych rynkach pracy. 

Według prognoz na 2019 r. rok w województwie podlaskim deficyt będzie odczuwalny w 20 grupach zawodów - cieśle i stolarze budowlani, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, kierowcy autobusów, samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, kucharze, lekarze, magazynierzy, monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, piekarze, pielęgniarki i położne pracownicy ds. budownictwa drogowego, pracownicy służb mundurowych, robotnicy budowlani, obróbki drewna i stolarze, samodzielni księgowi, spawacze, sprzedawcy i kasjerzy, szefowie kuchni oraz ślusarze. Problemów ze znalezieniem pracy mogą się spodziewać ekonomiści, rolnicy i hodowcy oraz specjaliści administracji publicznej.

 
/e/

Komentarze (3)

A w admistracji co ? Znów trzeba mieć i dobre chody i plecy by znaleźć pracę? ? Co to się dzieje , jak za dawnych czasów :-)

Za dwa lub trzy lata będzie wielki brak ludzi do pracy .Markiety będą też mieć problemy .Niskie płace a ponad 50 procent młodych wyjechało z kraju i wyjeżdża .

Na początku artykułu jest napisane, że:"Problem ze znalezieniem pracy, wynikający z małego zapotrzebowania i istnienia wielu kandydatów spełniających określone wymagania, mogą mieć .... krawcy i pracownicy produkcji odzieży..." A na końcu jest napisane:" Według prognoz na 2019 r. rok w województwie podlaskim deficyt będzie odczuwalny w 20 grupach zawodów... krawcy i pracownicy produkcji odzieży..." także bilans wyjdzie na zero ;)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.