czwartek, 28 marca 2024

Wiadomości

  • 3 komentarzy
  • 9843 wyświetleń

Jak nie dać się zgwałcić?

Spotykamy się 14 lutego o godz. 13:00 na Plaży Gminnej w Prostkach.


Bądźcie  solidarni z kobietami i dziewczynami, które doświadczają przemocy.

Dołączcie do akcji Nazywam się miliard/One Billion Rising Poland!

Powiedz razem z nami:

JEDNA ZA MILIARD. MILIARD ZA JEDNĄ!

 

Akcja organizowana jest przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Nasze Prostki”

w partnerstwie z Urzędem Gminy w Prostkach oraz Zespołem Interdyscyplinarnym działającym przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Prostkach.

 

Dlaczego ten temat?

Za każdym razem akcja Nazywam się Miliard/ One Billion Rising Poland porusza trudny społecznie temat przemocy wobec kobiet. W tym roku jest to temat gwałtów na randce.

Statystyki podają, że jedna na trzy osoby doświadcza, bądź doświadczyła choć raz w swoim życiu przemocy na randce. Przemoc na randce może przydarzyć się każdej osobie i nie ma związku z  jej wykształceniem czy warunkami ekonomicznymi rodziny, z której pochodzi. Większość ofiar przemocy na randce to młode kobiety, należą one do grupy najwyższego ryzyka.

Choć z badań amerykańskich i europejskich wynika, że gwałt na randce jest poważny problemem społecznym „w Polsce praktycznie nie słyszymy o problemie przemocy w związkach nastolatków, o gwałtach na randce, molestowaniu seksualnym dziewcząt; może się on wydawać społecznie nikły w porównaniu z bezkresem przemocy, do jakiej dochodzi w związkach osób dorosłych. Tymczasem statystyki biją na alarm. Przemoc w związkach nastolatków jest podobnie nasilona, jak to, co dzieje się w relacjach dorosłych. (A. Czapczyńska, Niebieska Linia 5/2009)

W Polsce nikt także regularnie nie monitoruje problemu przemocy i przemocy seksualnej wobec dziewcząt, co nie znaczy, że problem nie istnieje. „Gwałt na randce” – termin powszechnie znany i opisany w Stanach Zjednoczonych i krajach Unii Europejskiej nie jest praktycznie używany w Polsce. Jest objęty takim samym, jeśli nie większym tabu, jak termin „gwałt małżeński”.

Dlatego w 2017 roku nasza akcja będzie zajmować się właśnie problemem gwałtów na randce, by nagłośnić, ujawnić i przeciwdziałać.

Więcej informacji o akcji w całej Polsce: http://www.feminoteka.pl/obr2017

 

Komentarze (3)

czy do dotyczy również uchodźców czy oni będą bezkarni i oni mogą?

Chcecie przeciwdziałać? najlepszym sposobem będzie kurs samoobrony!! W szczególności, że w obecnych czasach nie trzeba randek, żeby zostać zgwałconym. Wystarczy do tego odmiennie kulturowe "społeczeństwo"...

nie chodz na randki z uchodzcami to cie nie zgwalca

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.