czwartek, 28 marca 2024

Wiadomości

  • 9 komentarzy
  • 12041 wyświetleń

Historia zapisana na murze

Rysunki na murach mają nadzwyczajną moc, odmieniającą wygląd ulicy, często całej miejscowości. Część z nich nawiązuje do wartości i tradycji, inne niosą przesłanie edukacyjne lub prospołeczne. Nie raz przełamują szarość osiedli, uatrakcyjniają i nadają koloru przestrzeni publicznej. Wywołują przeróżne odczucia - od radości, po zdziwienie, potrafią zatrzymać przechodnia. Coraz więcej miejsc może pochwalić się całkiem pokaźną kolekcją takich malowideł, do ich grona dołączyło Grajewo.

Od kilku dni na terenie Parku Solidarności trwają prace związane z wykonaniem kolejnego muralu. Twórcą dzieła podobnie jak pozostałych w mieście, jest Piotr Topczyłko, muralista vincimaluje.pl. Zanim jednak powstanie dzieło ważny jest pomysł oraz projekt.  

- W pierwszej kolejności trzeba przygotować koncepcję, omówić ją ze zleceniodawcą i nanieść ewentualne korekty. Po akceptacji przechodzi się do najfajniejszego etapu, czyli malowania ściany :) Przygotowanie projektu, następnie stworzenie dzieła zajmuje zazwyczaj kilkanaście dni – mówi nam artysta Piotr Topczyłko, podczas pracy.

Projekt powstaje z okazji uczczenia 480. rocznicy nadania praw miejskich Grajewu. Najważniejsze fragmenty, wartości związane z tradycją i historią miasta, a było ich wiele, zostały wyznaczone przez historyka, dr Tomasza Dudzińskiego, dyrektora Grajewskiego Centrum Kultury. .

- Wyselekcjonowałem najciekawsze, najbardziej wyraziste części i przerzucam na ścianę. To jeszcze nie koniec, aby obraz był kompletny dojdą daty oraz opisy przedstawionych postaci i wydarzeń – mówi muralista.

Mural w Parku Solidarności będzie kolejnym elementem upamiętniającym obchodzony jubileusz. Wcześniej malowidło powstało także na budynku przy ul. Wojska Polskiego, jego tematem przewodnim są herby miasta umiejscowione na betonowych blokach.

Wielkoformatowe dzieła Piotra Topczyłko możemy jeszcze zobaczyć w Grajewie na budynku przy ul. Konstytucji 3 Maja 27 - przedstawia dziewczynkę w stroju ludowym, opatrzone logiem Zespołu Pieśni i Tańca Grajewianie z okazji 30-lecia jego działalności oraz na budynku GIH, przy ul. Ełckiej 30 - artystyczna wizja strzelca 9. Pułku Strzelców Konnych, wyłaniającego się z mgły.

 
e-Grajewo dziękuje za rozmowę
Czekamy na efekt końcowy!

czwartek, 28 marca 2024

Kronika policyjna

Komentarze (9)

i po co to komu potrzebne nie ma innych wydatków ???

Bardzo mądry pomysł

Mi się bardzo podoba. Zwłaszcza ten z herbami (btw kto wymyślił czerwonego wilka?)

świetny gość!
fajne rzeczy wykonuje;

"bulwers" - nie samym chlebem człowiek żyje!

Bulwers. Po co jeść jak i tak g.... Z tego głupie pytanie glupja odpowiedź. Jest super czysto elegancko i to się liczy podoba się większości mniejszość niech milczy.jest tyle miejsc w Grajewie proszę o kolejne murale dziękuję za to że miasto pomalutku zaczyna wyglądać a nie odstraszać

Czyli podatnicy zrobili komuś przysługę bo ten płot w parku jest prywatny. Tak/Nie?

Bardzo fajne! Mi się podoba! W końcu jakiś koloryt w tym szarym mieście 🙂 tym bardziej, że może nie tylko przynieść ładny widok ale upamiętnić to co najważniejsze - historię. Im więcej zmian dla miasta tym lepiej, ładniej.

Płot jest prywatny czy samorządowy? Kawałek dalej są budynki komunalne które spokojnie możnaby ogrodzić a płot pomalować

niedługo Grajewo będzie jednym dużym muzeum - może coś z Banksiego.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.