HCV - bezpłatne badania

aktualizacja: 2020-10-22 08:15:32     nr wiadomości: 43771     przeczytano: 2995     Ilość komentarzy komentarze: 3

22 października br. od godz. 9.30 w Szpitalu Ogólnym im. dr W. Ginela w Grajewie w oddziale Dziennym Psychiatrycznym będzie można skorzystać z bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku HCV (wirusowego zapalenia wątroby).

Do badania nie trzeba się przygotowywać, nie trzeba być na czczo, a sam test jest bezbolesny i polega na pobraniu kilku kropli krwi z opuszki palca. Wynik otrzymujemy w ciągu około 10 min.

Wirus HCV nazywany jest często cichym zabójcą, gdyż zakażenie przebiega bezobjawowo lub objawy są niecharakterystyczne. Tylko u 20 proc. chorych obserwuje się zażółcenie powłok skórnych, brak łaknienia lub bóle brzucha. Niekiedy u zakażonych HCV występują objawy mało swoiste dla choroby wątroby, co nie ułatwia postawienia trafnej diagnozy. Należą do nich na przykład długotrwałe zmęczenie, senność, apatia, czy stany depresyjne. Czasami pojawiają się bóle stawów, mięśni oraz zmiany skórne. Choroba potrafi nawet przez kilkadziesiąt lat pozostawać w ukryciu. W tym czasie skutecznie niszczy wątrobę chorej osoby, co może prowadzić do marskości lub niewydolności tego narządu, a nawet rozwoju raka wątrobowokomórkowego.

 

Fajnie, że informacja została zamieszczona 22ego praktycznie po południu. Ciekawa jestem kto skorzystał. Jakby nie można było poinformować wcześniej, przecież trzeba to zaplanować. Ale może właśnie o to chodziło żeby nikt o tym nie wiedział.
Napisał: Adam dodano: 2020-10-22 14:26:47

Fajnie ale równie dobrze mógł by artykuł ukazać się 23 Października pewnie było by chociaż śmieszniej,,, dziekuje za wiadomość w imieniu wszystkich ktorzy by chcieli zapewne skorzystać .Następnym razem napiszcie 15 listopada że odbędą się bezpłatne badania 10 listopada,,,
Napisał: Edek dodano: 2020-10-22 20:09:11

Byłem o godz.14:30 i pozamiatane nikogo nie zastałem,może i o to chodzi żeby było jak jak najmniej ludzi./
Napisał: op dodano: 2020-10-23 10:46:27

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.