czwartek, 28 marca 2024

Kultura i rozrywka

  • 6 komentarzy
  • 6719 wyświetleń

"Grajewianie" w Drohiczynie


  
Po wielu latach przerwy (ostatni raz w 2000 roku) tancerze z Zespołu Pieśni i Tańca "Grajewianie" wzięli ponownie udział w turnieju tańców polskich.  Cztery pary, które od kilku tygodni podczas dodatkowych prób przygotowywały się do udziału w konkursie, wybrały się 6 grudnia do Drohiczyna (woj. podlaskie) na VII Ogólnopolski Turniej Tańców Polskich o "Szablę Kmicica". Tym razem zespół reprezentowali: Natalia Szycik i Piotr Borchert, Emilia Niedbała i Robert Gutowski, Sylwia Dąbrowska i Michał Lichota,  Magdalen Niecikowska i Adam Tondera.  
  
Grajewscy tancerze wystartowali w kategorii 4 B (16-18 lat, dla początkujących) i przed sędziami z całej Polski  oraz z parami z wielu innych miast rywalizowali w krakowiaku, oberku, kujawiaku i mazurze. Debiut na konkursie okazał się bardzo owocny, bo aż trzy pary weszły do finału, zajmując miejsca 4, 5 i 6.  To dopiero początek przygody "Grajewian" z turniejami tańców polskich. Do startowania w 2015 roku przygotowują się już kolejne pary z zespołu - również z kategorii pierwszej  (7-9 lat), drugiej (10-12 lat) oraz trzeciej (13-15 lat) a także piątej (19-25 lat).  Pary przygotowuje instruktor Mariusz Żwierko, który sam przeze wiele lat startował z sukcesami w turniejach w całej Polsce i przygotowywał pary taneczne z Warszawy.  
  
  
I nformacje o turniejach ze strony www.taniecpolski.cioff.pl : 
  
W polskim nieprofesjonalnym ruchu artystycznym pojawiło się w 1994 roku nowe zjawisko. Jest nim organizacja imprez o formule konkursu, na których pary taneczne prezentują swoje umiejętności w tańcach polskich. Nowa forma tańca znalazła akceptację wśród dzieci, młodzieży i dorosłych, o czym świadczy ich liczny udział w dotychczas organizowanych konkursach. 
Przedmiotem rywalizacji są te tańce polskie, które w przeszłości stały się popularne na terenie całego kraju i były chętnie tańczone przez różne warstwy społeczne, przez co zyskały nazwę polskich tańców narodowych.      
Pary prezentują więc na parkiecie tańczonego już w XV i XVI wieku krakowiaka i poloneza, nieco młodszego mazura, a także tańce najmłodsze wiekiem - kujawiaka i oberka, które dopiero z końcem XIX stulecia stały się tańcami różnych warstw.  
Rosnąca popularność takiego spędzania wolnego czasu zrodziła nową konkurencję - rywalizację czteroparowych zespołów w "karach mazurowych".Konkursy "kar mazurowych" są okazją do przypomnienia, że takimi umiejętnościami tańczenia mazura, wyniesionymi ze szkoły, legitymowała się wykształcona młodzież polska w XIX wieku, chronią przed zapomnieniem ten piękny polski obyczaj taneczny i przywracają chęć jego tańczenia. 
  
Podjęliśmy próbę realizacji następujących celów:
Popularyzacji polskich tańców narodowych oraz rozbudzanie ambicji i potrzeby ich tańczenia. Wzmacniania więzi rodzinnych oraz stwarzanie dzieciom, młodzieży i dorosłym możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu. Pielęgnowania tradycji polskiej i ochrona dziedzictwa kulturowego.Profilaktyki przed uzależnieniem dzieci i młodzieży. (Komisja ds. Tańców Polskich  Polskiej Sekcji CIOFF®) 

 

Komentarze (6)

BRAWO GRAJEWIANIE !!!!! W tak krótkim czasie prób na turniej ,trzeba mieć talent - SZACUN !!!!!!!
Jesteśmy z was dumni. TO MŁODZIEŻ GRAJEWSKA

Brawo Sylwia za czwarte miejsce w pierwszym turnieju

Brawo, zarówno dla młodzieży jak i dla Instruktora, za odwagę zrobienia czegoś nowego i podziw za ogrom włożonej pracy w czasie kilku tygodni ( a konkurencja jeździ na takie turnieje od 7 roku życia kilka razy w roku..).

gratuluje wystepu i zajetych miejsc BRAWO

Brawo Adam życzymy dalszych sukcesów, gratulacje. Ciocia i wujek.

Sylwia, pięknie, zaprezentowałaś się najlepiej, tak blisko podium !

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.