Wiadomości

  • 8 komentarzy
  • 8053 wyświetleń

Godzina "W" pod pomnikiem

1 sierpnia br. o godz. 17.00 Grajewo zatrzymało się na chwilę. Minęły 73 lata od wybuchu powstania warszawskiego.

O godzinie "W" pod Pomnikiem Niepodległości odbyła się uroczystość ku czci poległych i walczących o Warszawę w 1944 roku. Zawyły syreny alarmowe, zebrani odśpiewali hymn państwowy. Przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, organizacji i zakładów pracy złożyli wiązanki kwiatów.

Pamiętamy 1 sierpnia 1944 r.
e-Grajewo.pl


Z kart historii …
Powstanie warszawskie trwało do 3 października 1944 r. Było największym wystąpieniem zbrojnym przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło około 40 – 50 tysięcy powstańców. Słabo uzbrojone oddziały powstańcze przez 63 dni prowadziły samotną walkę z przeważającymi siłami niemieckimi. W czasie walk w Warszawie zginęło około 18 tysięcy powstańców, a 25 tysięcy zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych zginęło do 200 tysięcy cywilnych mieszkańców stolicy. Na skutek walk powstańczych oraz systematycznego wyburzania miasta przez oddziały niemieckie zniszczeniu uległa większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, w tym setki bezcennych zabytków oraz obiektów o dużej wartości kulturalnej i duchowej. Powstanie warszawskie uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju. Ze względu na jego tragiczne skutki, w szczególności olbrzymie straty ludzkie i materialne, kwestia zasadności decyzji o rozpoczęciu zrywu pozostaje nadal przedmiotem debat i gorących polemik (opracowanie na podstawie wikipedia.pl)

 

Komentarze (8)

Gdzie jest młodzież? Panowie dyrektorzy ma urlopach nauczyciele na urlopach a krzewienie patriotyzmu u dzieci i młodzieży schodzi na dalszy plan Najważniejsza jest kasa i 3 miesiące płatnego urlopu w roku .Ech....

Kochający to miasto - akurat widzę tu dwie panie dyrektor z Zespołu Szkół nr 1. Młodzieży też jest sporo. Poza tym, nie każdy musi lecieć pod pomnik, aby oddać cześć poległym.
Polecam mniej narzekać, lub zamienić się z jakimkolwiek nauczycielem na kilka dni, wtedy zrozumie pan, dlaczego mają tyle urlopu.

Za wychowanie odpowiadają rodzice. Dlaczego nie przyszli z dziećmi? Przecież mają wakacje a rodzice urlopy. Tylko kasa, kasa i narzekanie.

O właśnie, dlaczego rodzice nie przeprowadzili dzieci? Są wakacje, dzieci są pod opieką rodziców...najlepiej aby szkoła wszystkim się zajmowała, co nie? Bo przecież rodzic jest po to aby tylko od wszystkich wymagać, a nie wychowywać...

Drodzy komentujący. Tak się składa, że rodzice mają co najwyżej dwa tygodnie urlopu, a często nawet tylko tydzień, natomiast wakacje trwają dwa miesiące. Więc dzieci siedzą same w domach.

czemu nie wyły syreny?

Do mama: więc rolą rodzicow jest zorganizowanie czasu dzieciom, żeby nie siedziały same w domu...zamiast czekać aż szkola nimi się zajmie od 7 do 15

Władz miasta i powiatu też nie widać.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.