piątek, 29 marca 2024

Wiadomości

  • 4 komentarzy
  • 9970 wyświetleń

Gminny Dzień Strażaka

 GMINNY DZIEŃ STRAŻAKA W SZCZUCZYNIE, POW. GRAJEWO      
  
We wtorek, 3 maja 2016 roku, podczas Gminnego Dnia Strażaka w Szczuczynie przekazano sztandar i wóz strażacki jednostce OSP Bęćkowo, która w 2013 roku obchodziła jubileusz 50-lecia powołania jej do służby społecznej.     
Uroczystość, tuż po Święcie Flagi Rzeczypospolitej Polskiej –2 maja, połączono ze Świętem Konstytucji 3 Maja z 1791 roku, uważaną obok Grunwaldu, zrywu Solidarności i innych osiągnięć za potężne dzieło Narodu polskiego. Tego dnia Kościół katolicki obchodzi Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Uroczystość ta nawiązuje do historycznych wydarzeń w Polsce, jak obrona Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 roku i powierzenie Polski opiece Matki Bożej przez ślubowanie króla J. Kazimierza.   
Szeregi strażaków, orkiestry dętej i poczty sztandarowe uformowały się przed Remizą Strażacką przy ul. Strażackiej 2 w Szczuczynie.   
Pod komendą dowódcy uroczystości – prezesa OSP w Szczuczynie druha Roberta Łepkowskiego, ulicami miasta, zwarte grupy w rytmie dźwięków orkiestry i parady wozów bojowych przemieściły się na plac apelowy przed obiektem sakralnym i udały się do kościoła pw. Imienia NMP na uroczystą Mszę Świętą w intencji strażaków.    
Organizatorami uroczystości byli: Prezes OSP Bęćkowo – Ryszard Witkowski, Burmistrz Szczuczyna – Artur Kuczyński.        

MSZA ŚWIĘTA – POŚWIĘCENIE I PRZEKAZANIE SZTANDARU  
  
Do kościoła wprowadzono poczty sztandarowe straży i szkół, które oddały pokłon przed głównym Ołtarzem.   
Obchody Gminnego Dnia Strażaka rozpoczęły się w kościele parafialnym uroczystą Mszą świętą, której przewodniczył dziekan dekanatu szczuczyńskiego ks. kanonik Robert Zieliński.   
Ks. proboszcz Zieliński, zwracając się do wiernych, prosił o modlitwę za strażaków, którzy służą swojemu środowisku doraźną pomocą. Powołując się na fragmenty „Bitwy pod Grunwaldem” uczulił zebranych na istotę sztandaru, jego historię i konsekwentną obronę.     
Sztandar najnowszy ułożony był na stole przed prezbiterium, w linii dawnej balustrady. Po obu stronach głównej nawy stały „dumnie” uświęcone wcześniej inne sztandary, ale ten – oczekujący, w tej chwili był najważniejszym. Na niebieskiej stronie płótna widnieje św. Florian, wpisany w znak krzyża. Zwieńczenie stanowi napis „Ochotnicza Straż Pożarna w Bęćkowie 1963-2016”. Po lewej i prawej górnej części sztandaru umieszczono dwa herby, na jakie Szczuczyn w historii zasłużył. Wszystkie symbole z czterech boków są obszyte złotymi frędzlami.          
W akcie święcenia sztandaru uczestniczyli: ks. Robert Mieczkowski, strażacy, piłsudczycy, przedstawiciele władz samorządowych województwa podlaskiego, radni Gminy Szczuczyn, dyrektorzy szkół oraz licznie zgromadzeni wierni.  
Ksiądz kanonik R. Zieliński z namaszczeniem święcił strażacki sztandar. Był wyraźnie wzruszony, bo ceni historię, patriotyzm i wiarę.       
Najpiękniejszą i najbardziej emocjonalną chwilą było ucałowanie na kolanach skrajnego płatu sztandaru przez proboszcza ks. Roberta Zielińskiego. Ten gest odbił się wyraźnym wzruszeniem, a może chęcią uczynienia tego samego znaku szacunku przez innych uczestników uroczystości.    
Podczas Gminnego Dnia Strażaka w Szczuczynie Poczty Sztandarowe wystawili:
OSP w Bęćkowie, OSP w Szczuczynie, OSP w Niedźwiadnej, Publiczne Gimnazjum w Szczuczynie, Szkoła Podstawowa w Szczuczynie i Zespół Szkół w Niećkowie.  
Po odczytaniu aktu ufundowania sztandaru przez Przewodniczącego Społecznego Komitetu Fundacji Sztandaru Mirosława Rainko nastąpiło wbijanie w drzewiec sztandaru gwoździ pamiątkowych oraz gwoździa honorowego.   
 
Wbicia gwoździ dokonali:
1. Mieszkańcy wsi Bęćkowo
2. Prezes OSP w Bęćkowie – Ryszard Witkowski
3. Naczelnik OSP w Bęćkowie – Waldemar Orłowski
4. Sołtys wsi Bęćkowo – Karol Zyskowski
5. Zarząd Wojewódzki OSP Woj. Podlaskiego – sekretarz Antoni Milewski
6. Zarząd Województwa Podlaskiego – Stefan Krajewski
7. Nadleśnictwo Rajgród – nadleśniczy Marian Podlecki
8. Starosta Powiatu Grajewskiego – Zygmunt Kruszyński  
9. Burmistrz Szczuczyna – Artur Kuczyński   
10. Jednostki OSP z terenu miasta i gminy Szczuczyn; – druh Tadeusz Dembiński
11. Komendant Powiatowy PSP w Grajewie – Andrzej Jabłoński  
12. Radni Rady Miejskiej w Szczuczynie – przewodniczący Tomasz Mioduszewski
13. Parafia Szczuczyn – ks. proboszcz Robert Zieliński 
14. Strażacy OSP w Bęćkowie – Grzegorz Konopka 
15. Piłsudczycy Szczuczyn – prezes Anna Jagusz 

 
Na drzewcu sztandaru, oprócz gwoździ pamiątkowych, umieszczono gwóźdź honorowy poświęcony śp. Jarosławowi Augustowskiemu – byłemu prezesowi Zarządu Powiatowego OSP powiatu grajewskiego.
Podczas prezentacji sztandaru, którego dokonał poczet sztandarowy, wystąpiła chwila zadumy, w której jasne się stało, że – Bóg, Honor i Ojczyzna – to nasze polskie cnoty, które pielęgnowane są przez pokolenia. A i tym razem są skłonni do utrzymania tych wartości druhowie z Bęćkowa.  
Prezes OSP w Bęćkowie zwracając się do proboszcza powiedział: „ Przewielebny księże proboszczu, w imieniu druhów strażaków z OSP w Bęćkowie i Zarządu OSP strażaków w Gminie Szczuczyn oraz Społecznego Komitetu Fundacji Sztandaru dla OSP w Bęćkowie dziękuję za uroczystą celebrę Eucharystii w ich imieniu. Dziękuję za wygłoszoną modlitwę w intencjach Święta Maryi Królowej Polski, Konstytucji 3 Maja, Dnia Strażaka i za członków OSP w Bęćkowie. Myśli i słowa skierowane przez ks. kanonika do nas w tej Świątyni zapadną na długo w naszych sercach i umysłach. W imieniu strażaków OSP w Bęćkowie serdecznie dziękuję ks. kanonikowi za poświęcenie i przekazanie nam ufundowanego sztandaru. Sztandar jest podziękowaniem za dotychczasową wierną służbę wszystkich strażaków, którzy tu pracowali i tych, którzy będą pracować dla dobra mieszkańców Gminy Szczuczyn i regionu. Bóg zapłać.”   
 Podobnie jak każdą uroczystość w tym mieście i tym razem zarówno w kościele jak i przy pomniku, siłą ekspresji widza – sterowała Orkiestra Dęta OSP w Szczuczynie.        
Po Mszy św., pododdziały strażackie prowadzone przez Komendanta Gminnego OSP, przy akompaniamencie orkiestry dętej OSP w Szczuczynie z kapelmistrzem Robertem Świderskim, przemaszerowały ulicami miasta pod pomnik S.A. Szczuki na Placu Tysiąclecia, gdzie odbyła się dalsza część obchodów Dnia Strażaka. 
 
PRZEBIEG GMINNEGO DNIA STRAŻAKA PRZED POMNIKIEM     

 Na Placu Tysiąclecia pod pomnikiem S.A. Szczuki, Burmistrz Szczuczyna Artur Kuczyński powitał gości i jednostki strażackie z miejscowości Szczuczyn, Bzury, Danowo, Niedźwiadna, Niećkowo, Brzeźno
i szczególnie serdecznie wyróżnionych pięknym proporcem OSP Bęćkowo. Powitał Piłsudczyków RP Oddział przy ZS w Szczuczynie, wszystkich gości, którzy czuli, jak – powiedział – że dziś są tu potrzebni.   
 „Tradycją polską i naszą szczuczyńską – mówił dalej Burmistrz – jest dziś spotkanie ze strażakami. Z głębokim żalem wspominamy strażaków, którzy w 2015 roku opuścili strażackie szeregi i przeszli do Pana, by tam służyć wiecznie. Mam zaszczyt przywołać ich imiona z poszczególnych jednostek: OSP Szczuczyn: Wioleta Łepkowska, Jarosław Augustowski i Stanisław Sulewski (w chwili smutnych refleksji, członek orkiestry dętej wykonał utwór solo na trąbce, jako tradycyjny znak pamięci, żalu i pożegnania.) Odeszli z OSP Bzury: Szymon Jabłoński, Jan Kosobucki, Tadeusz Owsianko. OSP Niećkowo: Stanisław Potęga i Tadeusz Kozłowski. OSP Danowo: Feliks Chojnowski.  
Cieszę się niezmiernie, że spotykamy się co roku w dniu Waszego Święta. Dzisiejsze jednak spotkanie jest wyjątkowe, bowiem OSP w Bęćkowie odebrało sztandar i samochód bojowy. Jest to trzecia jednostka OSP, która na terenie Gminy Szczuczyn posiada własny sztandar. Wyrażam nadzieję, że sztandar ten będzie uczestniczył we wszystkich uroczystościach gminy i powiatu promując swoją ideę i przydatność społeczną. Za chwilę otrzymacie odznaczenia, pamiątki i podziękowania, które są wdzięcznością za wasz trud, który minął i za ten, który was czeka. To za to, społeczność was bardzo szanuje i docenia. To Wy nie czekacie na nagrody, nie czekacie na dobre słowa, a wasze dobre czyny służą –Bogu na chwałę i ludziom na ratunek. Dziękuję za Waszą pracę i za nadzieję dalszej pracy na rzecz społeczności i wyrażam przekonanie, że każdy z was po każdej najgroźniejszej akcji wróci do domu zdrowy i cały, a ponadto szczęśliwy, że to on pomógł innym. Dziękuję bardzo!” 
      Burmistrz Szczuczyna ustanowił sztandar podniosłym Aktem Nadania Sztandaru, szacunku i wiary w to, że zarówno pożarów jak i innych dramatycznych akcji być nie powinno. 

ODZNACZENIA, WYRÓŻNIENIA, PODZIĘKOWANIA I PRZEKAZANIE SAMOCHODU  

Druh Czesław Zabielski został odznaczony „Złotym Znakiem Związku OSP RP”, a druh Artur Kuczyński otrzymał brązową odznakę honorową „Podlaski Krzyż Floriański”.
Strażacy z terenu miasta i gminy Szczuczyn otrzymali medale i odznaczenia za aktualne zasługi w OSP oraz odznaczenia wyróżniające ich w długoletniej służbie w straży.       
Wyróżnienia i podziękowania burmistrza Artura Kuczyńskiego za wyjątkową aktywność i osobisty wkład w akt pozyskania i nadania sztandaru otrzymali druhowie z OSP w Bęćkowie:
Ryszard Witkowski, Waldemar Orłowski i Karol Zyskowski oraz Mirosław Rainko Prezes Zarządu Miejsko-Gminnego OSP w Szczuczynie.  
Wymownym gestem swoją obecność na uroczystości skonkludowała dyrektor Zespołu Szkół w Szczuczynie a jednocześnie prezes Związku Piłsudczyków RP Oddział w Szczuczynie przy Zespole Szkół im. Marszałka Piłsudskiego płk (stopień organizacyjny) – mgr Anna Jagusz. Pani Dyrektor w imieniu Piłsudczyków i szkoły przekazała dla Prezesa OSP w Bęćkowie statuetkę św. Floriana.   
     Nie odbyło się bez emocji podczas święcenia i przekazywania lekkiego samochodu pożarniczego dla OSP Bęćkowo. W uroczystym przekazaniu kluczyków do samochodu wzięli udział burmistrz Artur Kuczyński, prezes OSP w Bęćkowie – Ryszard Witkowski, Naczelnik OSP w Bęćkowie – Waldemar Orłowski i inni. Po wstępnej modlitwie, aktu poświęcenia (kropidłem) dokonał ks. Robert Zieliński, resztę wody ze strażackiego hełmu sprytnie wylał na przód pojazdu. W odpowiedzi, samochód „Peugeot Boxer” sygnałem dźwiękowym i świetlnym potwierdził swoją zdolność do akcji ratunkowych. Na twarzach strażaków promieniowało zadowolenie.
   
 OSP I ORKIESTRA – SZCZUCZYN    

Od 134 lat, a w tym średnio ponad pięciu pokoleń szczuczyńscy strażacy pełnią odpowiedzialną i całodobową czujność nad przeciwpożarowym bezpieczeństwem rejonu. Jednostka OSP w Szczuczynie, powołana do służby społecznej 22 listopada 1882 roku, działa w gminie Szczuczyn na terenie powiatu grajewskiego, województwa podlaskiego i miejsc ościennych. Ochotnicza Straż Pożarna jest umundurowaną organizacją społeczną, wyposażoną w sprzęt specjalistyczny. Jej celem jest prewencja i walka z pożarami, klęskami żywiołowymi, zagrożeniami wynikającymi z ruchu drogowego oraz nieprzewidzianymi potrzebami lokalnymi.  Ponadto, jest ona w środowisku stałym kreatorem kulturalno-wychowawczym.     
Pierwszą zdecydowaną wzmiankę o orkiestrze strażackiej w Szczuczynie zauważa się w końcu 1892 roku. Dziś, w Orkiestrze stanowiącej integralną część OSP, mającej bardzo duże osiągnięcia, swoje pasje muzyczne realizują członkowie w zróżnicowanym wieku obojga płci, którzy są uczniami miejscowych szkół lub różnorodnych profesji, na co dzień niezwiązanych z muzyką.  Opiekę merytoryczną sprawuje kapelmistrz Robert Świderski, który wnikliwe czuwa nad postępem edycyjnym zespołu muzycznego. Głównym celem orkiestry jest oprawa muzyczna stosowna do różnych okoliczności, z zamiarem dostarczenia dla środowiska miłych doznań artystycznych.  
 
 OSP BĘĆKOWO     

W jednostce OSP w Bęćkowie, założonej w 1963 roku aktualną władzę stanowią: prezes – Ryszard Witkowski, naczelnik – Jerzy Orłowski, sekretarz – Wojciech Zyskowski, skarbnik – Bolesław Kozłowski i gospodarz – Jacek Świećkowski. Najdłuższym stażem w OSP Bęćkowo cieszą się druhowie: Ryszard Witkowski, Bolesław Kozłowski, Karol Zyskowski, Bolesław Bielecki i Stanisław Barwikowski. 
W marcu 2016 roku powołany Społeczny Komitet Fundacji Sztandaru zwrócił się w publicznej formie z prośbą o finansowe wsparcie fundacji, mającej na celu pozyskanie i nadanie sztandaru dla OSP w Bęćkowie. Prośba zyskała duże zainteresowanie i w tym samym roku została zrealizowana.    
W roku 1958 w czynie społecznym zainicjowano budową remizy strażackiej, którą do użytku oddano w 1963 r. Od tego czasu członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Bęćkowie biorą udział w likwidacji zagrożeń na obszarze gminy Szczuczyn, na terenie powiatu grajewskiego oraz województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. 
     Poświęcony i przekazany nowy, techniczny samochód strażacki, po wyposażeniu będzie służył jako pojazd ratowniczo-gaśniczy. Nowoczesne auto, to 6 miejscowy samochód marki Peugeot Boxer z silnikiem Diesla, którego pojemność wynosi 2200 cm3 o mocy 150 KM, posiada wyciągarkę, sygnalizację świetlną i dźwiękową oraz lampy zewnętrzne.  
  
TABLICE INFORMACYJNE 

Na budynku OSP w Bęćkowie umieszczono w roku 2016 tablice o poniższej treści:
  
 „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek.” 

Z inicjatywy Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Bęćkowie – druha Ryszarda Witkowskiego w dniu 4 września 2015 roku zawiązał się Społeczny Komitet Fundacji Sztandaru. Idea ta uzyskała poparcie wielu wybitnych osobistości wpisanych w historię i tradycję wsi Bęćkowo, gminy Szczuczyn oraz powiatu grajewskiego.  
Członkowie Społecznego Komitetu Fundacji Sztandaru podjęli się trudu zbiórki środków oraz organizacji uroczystości nadania sztandaru w składzie: 
 
* Artur Kuczyński – Burmistrz Szczuczyna
* Jarosław Augustowski – (były) Starosta Powiatu Grajewskiego

Mieczysław Bagiński, Waldemar Orłowski, Andrzej Jabłoński, Marian Podlecki, Arkadiusz Lichota, Robert Łepkowski, Ryszard Witkowski, Ks. Robert Zieliński, Karol Zyskowski, Anna Romaniuk, Józef Janiszewski, Wojciech Grochowski, Krzysztof Zalewski, Radosław Skrodzki, Józef Karwowski, Barbara Sienicka, Tomasz Mioduszewski, Justyna Glińska.  

Wszyscy darczyńcy, Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Bęćkowie, Burmistrz Szczuczyna oraz Sołtys wsi Bęćkowo, głęboko wierzą, że sztandar będzie chlubą i dumą dla Wszystkich Strażaków tej jednostki, którzy staną przy jego drzewcu, ucałują i dotkną jego płatów. 
Bęćkowo, 3 maja 2016 roku

DARCZYŃCY, FUNDATORZY SZTANDARU DLA OSP W BĘĆKOWIE: 
 
Mieszkańcy Bęćkowa, Ryszard Witkowski, Waldemar Orłowski, Karol Zyskowski, Artur Kuczyński, Mieczysław Bagiński, ks. Robert Zieliński, Mirosław Rainko, Radni Rady Miejskiej w Szczuczynie, OSP Bęćkowo, OSP Bzury, OSP Brzeźno, OSP Danowo, OSP Niećkowo, OSP Niedźwiadna, OSP w Szczuczynie, Komenda Powiatowa PSP w Grajewie, Bank Spółdzielczy w Szczuczynie, Wielobranżowe Przedsiębiorstwo Komunalne – TBS Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Usługowo Produkcyjno-Handlowe „Granit” – Danuta i Adam Rogowscy, Andrzej Nagel, Koło Łowieckie „PONOWA”, Stowarzyszenie „Nasz Szczuczyn”, Biblioteka Miejska w Szczuczynie, PHU UNINET Joanna Mioduszewska, Związek Piłsudczyków RP oddział w Szczuczynie, Sołectwo Zacieczki, Sołectwo Guty, Józef Janiszewski, Robert Łepkowski, Czesław Niebrzydowski, Witold Januszewski, Marek Kaczyński, Piotr Januszewski, Adam Jóźwik, Waldemar Wszeborowski, Stanisław Wójcicki, Kazimierz Makuszewski, Marcin Wileński, Wojciech Kaczyński, Robert Krasiński, Jerzy Jaczyński, Starostwo Powiatowe w Grajewie, Wojciech Grochowski, Antoni Milewski, Firma PPHU „OGRÓD” S.C., Firma „REKIN” Jan Mozolewski i Wspólnicy, Rolnicze Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe Contractus Sp. z o.o, Składnica Maszyn Dąbrowski Spółka Jawna, EKO DOM Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo Usług Budownictwa i Ochrony Środowiska, Kompleksowe Usługi Pogrzebowe s.c. Jadwiga i Agnieszka Kamińskie, Auto Naprawa Wojciech Chrzanowski, Karol Mroczkowski, Jan Cymkowski, Ludwik Jaczyński, Wiesław Maciorowski, Zakład Usługowo Handlowy Maszyny i Ciągniki, Auto Plus Sławomir Płoszkiewicz, Elżbieta i Wojciech Staniszewscy, Barbara Czaplicka, Grzegorz Żbikowski i OSP Radziłów. 
Honorowi darczyńcy oraz członkowie Społecznego Komitetu Fundacji Sztandaru znając pracowitość jednostki nagrodzonej, są przekonani, że służba pod sztandarem będzie dumą dla członków OSP w Bęćkowie i przyczyni się do jeszcze większej czujności i efektywności podczas likwidacji żywiołu i niesienia pomocy nieprzewidzianej.   

Osobiście chylę czoło przed każdym sztandarem, do których dołączył sztandar jednostki OSP w Bęćkowie. Jest to dodatkowe i społeczne zobowiązanie wyjątkowej grupy ludzi do rzetelnej służby w ratowaniu życia i mienia mieszkańców o każdej porze dnia, nocy i święta, i o różnych porach roku. Strażacy nie mają określonego rejonu i jadą tam, gdzie nawet nikt ich nie prosi, w tereny Gminy Szczuczyn, gmin, powiatów i województw ościennych, bez względu na poglądy polityczne, religijne, gospodarcze, kulturowe, w czasie letniej spiekoty czy trzaskającego mrozu. Bywa i tak, że po ciężkiej pracy, kiedy nie zdążyli jeszcze założyć piżam, a już syrena wzywa ich do wkładania spodni. To rzeczywiste wyrzeczenie, pasja i duma, którą czynią „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek.”      
 
     Po zakończeniu uroczystości goście i poczty sztandarowe zostali zaproszeni na mały poczęstunek w restauracji „Biesiadna”.    
  
 GALERIA ZDJĘĆ 


 Stanisław Orłowski   


POLECAM: OSP i Muzeum Pożarnictwa w Szczuczynie

Komentarze (4)

Raczej "panie" Corleone nie pisz pan bzdur. Bywały czasy, że za ten kawałek płótna trzeba było zginąć. Dokąd zmierzamy, jeśli w akcie wdzięczności za czyjąś pracę słuchać będziemy bzdur i obelg idiotów?
Potraktujmy to pytanie jako retoryczne, bo na szczęście braki w wykształceniu i wychowaniu pana Corleone przycmiewają uroczystości i wydarzenia takie jak to z 3 maja w Szczuczynie.
A w temacie do samego wydarzenia. Piękna uroczystość, mądrzy ludzie i zaszczyt dla Szczuczyna. Gratuluję, byłam wzruszona.

@Agnieszka > fakt Corleone to debil a nawet imbecyl, ale jego wpis pytania nie zawierał więc nie może być mowy o pytaniu retorycznym. A Twój retoryka? Co do samej uroczystości? Tak, bardzo piękna. Pozdrawiam.

Panie Corleone a skąd u pana taka mądrość? Z książek, gazet, internetu czy życia? Ile pan zdobył motopomp, węży czy może sztandarów?

to jest piękna historia na lata dla pokoleń. Lubię tak dokumentowane sprawy cokolwiek się dzieje a nie informowanie tylko, że coś było i poszło gdzieś, tak jak dzieci opisują.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.