Gazociąg Polska-Litwa

aktualizacja: 2018-01-09 14:44:25     nr wiadomości: 34008     przeczytano: 3197     Ilość komentarzy komentarze: 1

Decyzje lokalizacyjne dla północnego odcinka interkonektora gazowego Polska – Litwa.

W październiku i listopadzie 2017 r. Gaz - System uzyskał trzy decyzje o ustaleniu lokalizacji dla gazociągu Polska-Litwa. Dotyczą one 185-kilometrowego północnego odcinka interkonektora po polskiej stronie - od miejscowości Rudka-Skroda w powiecie kolneńskim (województwo podlaskie) do granicy z Litwą. 

Decyzje o ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie budowy międzysystemowego gazociągu Polska-Litwa zostały wydane:

- 27 października 2017 r. przez wojewodę podlaskiego dla 72-kilometrowego fragmentu na terenie powiatu kolneńskiego i grajewskiego,

- 29 listopada 2017 r. przez wojewodę podlaskiego dla 75-kilometrowego fragmentu na terenie powiatu sejneńskiego i suwalskiego,

- 30 listopada 2017 r. przez wojewodę warmińsko-mazurskiego dla 38,5-kilometrowego fragmentu na terenie powiatu ełckiego.

 

- Połączenie gazowe z Litwą jest ważne dla zintegrowania europejskiego systemu gazowniczego. Przyczyni się do powstania zliberalizowanego rynku gazu w północno-wschodniej części Europy. Dzięki niemu zostaną wyeliminowane tzw. „wyspy energetyczne”, czyli rejony uzależnione od dostaw gazu wyłącznie z jednego kierunku – mówi Tomasz Stępień, Prezes Zarządu Gaz - System.

W czerwcu 2016 r. podjęto decyzję o zmianie założeń do projektu interkonektora po stronie polskiej. Polegały one przede wszystkim na zmianie punktu początkowego trasy z Tłoczni Gazu w Rembelszczyźnie na Tłocznię Gazu w Hołowczycach. W związku z tym prace projektowe na odcinku gazociągu Rembelszczyzna – Rudka Skroda zostały zawieszone.

W celu przyspieszenia realizacji połączenia gazowego z Litwą budowa gazociągu po polskiej stronie  została podzielona na 2 odcinki:

- odcinek północny – Rudka-Skroda – granica PL-LT o dł. 185 km -16 gmin

- odcinek południowy – Hołowczyce – Rudka-Skroda o dł. około 153 km – 18 gmin.

W kwietniu 2016 r. GAZ-SYSTEM zaakceptował i odebrał Projekt Wstępny, zaś w sierpniu uzyskał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla północnego odcinka interkonektora Polska-Litwa.

– Uzyskane w ostatnich miesiącach decyzje o ustaleniu lokalizacji to kolejny krok milowy w realizacji projektu interkonektora Polska-Litwa. Na bieżąco realizujemy działania, które już w przyszłym roku doprowadzą do uzyskania pozwolenia na budowę i wyboru wykonawcy robót budowlanych – mówi Paweł Jakubowski, dyrektor Pionu Rozwoju Gaz – System.

 

Oddanie całego gazociągu do eksploatacji planowane jest pod koniec 2021 r. – informuje Gaz – System.

 

Podstawowe dane techniczne dotyczące gazociągu:

- Średnica gazociągu – DN700,

- Maksymalne ciśnienie robocze – MOP 8,4 MPa,

- Łączna długość – po polskiej stronie ok. 338 km, po stronie litewskiej ok. 177 km.

Inwestycja realizowana jest na podstawie Ustawy z dnia 24 kwietnia 2009 r. o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu, tzw. specustawy.

 

Mamy większy przemysł od Ełku już dawno Grajewo powinno być podłączone do linii gazowej. Skończy się może zatruwanie miasta dymem z kominów domów jednorodzinnych. A jak wprowadza zakaz wegla itp taka alternatywa jak znalazł do ogrzewania domów. W tej chwili nawet jakby PEC za darmo mi podłączył CO to opłaty by mnie zjadły za ich dobrobyt.
Napisał: mieszkaniec dodano: 2018-01-09 15:58:04

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.