piątek, 29 marca 2024

Kultura i rozrywka

GRH 9 PSK na Powązkach

 

Powązki – to słowo, które zna każdy Polak.
Powązki Wojskowe – to miejsce o którym słyszeli prawie wszyscy, a już na pewno wszyscy którzy interesują się historią polskiej wojskowości.

Jednak nie wszyscy grajewianie wiedzą, że na tej warszawskiej nekropolii, gdzie znajdują się trzy Aleje Zasłużonych, w których spoczywają prochy ludzi wielce zasłużonych dla Polski, pochowane są również osoby bardzo mocno związane z przedwojennym Grajewem. A są to m.in. pułkownik Kaczkowski Franciszek – pierwszy dowódca 9 Pułku Strzelców Konnych oraz pułkownik Tadeusz Falewicz – dowódca tego pułku w latach 1931–1939, który swój wrześniowy szlak bojowy zakończył bitwą pod Kockiem. Niedawno, bo w 2003 roku, do ich grona dołączył płk Hake Czesław – były oficer rezerwy 9 psk z okresu kampanii wrześniowej 1939 r. i późniejszy żołnierz AK ps. „Filip”. O swoich bohaterskich żołnierzach pamiętają członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej 9 PSK. Podobnie jak w latach ubiegłych odwiedzili oni mogiły swoich zasłużonych dowódców, zapalając im symboliczne znicze. W tym roku, złożyli również hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej, których symboliczny grób znajduje się na tym cmentarzu. W ten sposób oddali hołd pułkownikowi Grabowskiemu Tadeuszowi – dowódcy 9 PSK w latach 1928–1931, który został rozstrzelany w Charkowie. Ostatnim akordem wizyty na Wojskowych Powązkach w Warszawie, było złożenie kwiatów pod Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej i pochylenie się nad mogiłami dwudziestu czterech uczestników tej tragedii.

SPOCZYWAJCIE W POKOJU
Członkowie GRH 9 PSK z Grajewa

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.