czwartek, 28 marca 2024

Wiadomości

  • 10 komentarzy
  • 12722 wyświetleń

Echa sesji Rady Gminy Grajewo

 21 czerwca br. o godzinie  10.00 w sali konferencyjnej Urzędu Gminy ul. Komunalna 6 odbyła się XXV sesja Rady Gminy Grajewo.

Porządek obrad:

  1. Otwarcie sesji i stwierdzenie jej prawomocności.
  2. Przedstawienie porządku obrad.
  3. Przyjęcie protokołu z sesji Rady Gminy odbytej w dniu 17 maja 2013 roku.
  4. Sprawozdanie Wójta z wykonania uchwał Rady Gminy podjętych na poprzedniej sesji oraz przedstawienie informacji z działalności gminy w okresie między sesjami.
  5. Interpelacje i zapytania radnych.
  6. Złożenie sprawozdań za 2012 rok  z:
      a/ działalności Wójta Gminy Grajewo,
      b/ działalności Gminnego Zakładu Komunalnego w Wierzbowie;


Gminny Zakład Komunalny w Wierzbowie powołany Uchwałą RG od 2008 r. funkcjonuje jako jednostka budżetowa. Celem jednostki jest wykonywanie zadań o charakterze użyteczności publicznej, należących do zadań własnych gminy oraz świadczenie usług powszechnie dostępnych służących zaspokojeniu zbiorowych potrzeb mieszkańców. Do podstawowego zakresu działania jednostki należy świadczenie usług komunalnych obejmujących w szczególności:
l) zbiorowe zaopatrzenie w wodę; (w roku 2012 sprzedano 224 983 m3 wody łącznie ze stacji uzdatniania wody w Wojewodzinie i Białaszewie na kwotę brutto 563 735 zł).
2) wywóz nieczystości stałych i ciekłych oraz ich utylizację; (w roku 2012 było zrealizowanych 46 zgłoszeń wywozu nieczystości ciekłych, wywieziono 428 ton nieczystości stałych, 1,2 t. szkła, plastików 0,9 t. ).
3) utrzymanie czystości i porządku w miejscach publicznych; 
4) sprzątanie i odśnieżanie dróg gminnych;

Podczas odśnieżania w roku 2012 pojazdy Gminnego Zakladu Komunalnego zużyły 4 436 litrów paliwa.
5) Utrzymanie w należytym stanie technicznym dróg, chodników i przystanków komunikacji zbiorowej oraz ich oznakowanie (42 znaki zamontowano na drogach gminnych) w tym ponadto utrwalono nawierzchnie bitumiczne dróg gminnych z użyciem skrapiarki.

Wykonano żwirowania następujących dróg gminnych:

Toczyłowo wraz z zatokami parkingowymi - 2342 (t. żwiru), Toczyłowo "do łąk" 44,76 (t. żużlu), Szymany kolonia – 524 (t. zwiru), Ruda –611, Ruda "Modzelówka" – 500, Kurejwa -11,20, Wojewodzin – 156, Przechody "do łąk" – 250, Koszarówka – 415, Mierucie –52, Białaszewo – 216, Białaszewo Kolonie –145, Konopki Kolonie –291, Konopki Kolonie - 52 (t. żużlu), Koty-Rybno – Kacprowo – 118 (t. żwiru), Białaszewo -Sojczynek – 300, Okół – 30, Sojczyn Grądowy –29, Cyprki –46, Brzozowa – 230, Godlewo –30, Mareckie –30.

W 2012 roku, dwa ciągniki oraz samochód DAF przewiozły 8 063,90 t. łącznie żwiru, piasku (chodniki) oraz kruszywa.

Ponadto wykonano wiele innych zadań w tym m.in.:
l) Naprawa mostu w Toczyłowie.
2) W m. Toczyłowo budowa 4 zatok parkingowych o łącznej powierzchni 616m2, wraz z ogrodzeniem 81 metrów.
3) Wykonanie boiska do siatkówki wraz z 4 ławkami i ogrodzeniem o długości 62 metrów.
3) W m. Wierzbowo wybudowano ogrodzenie stawu o długości 105m.
4) W Szkole Podstawowej w Wierzbowie, wykonano wjazd o powierzchni 40 m2, wymieniono 110m obrzeży wokół boiska, wykonano niwelację terenu wokół nowowybudowanej sali gimnastycznej, zasiano trawę, wykonano rondo wraz ze skalniakiem.
5) Wykonano wymianę dachu kapliczki w m. Konopki, w m. Gackie zagospodarowano teren wokół krzyża (polbruk) .
6) Naprawa oczyszczalni ścieków w świetlicy w Wojewodzinie oraz wykonanie drzwi garażowych.
7) Odbudowa 3 kominów na Stacji Uzdatniania Wody w Wojewodzinie, malowanie pomieszczeń, elewacji zewnętrznej, słupków ogrodzeniowych, bram oraz wymiana części siatki ogrodzeniowej.
8) Malowanie pomieszczeń Stacji Uzdatniania Wody w Białaszewie.
9) Wykonanie 9 przepustów w miejscowościach: Ciemnoszyje, Białaszewo Kolonie(2 szt.), Grozimy, Sienickie, Godlewo, Szymany Kolonie, Konopki Kolonie (2szt).
10) Zbudowano i ustawiono (lub wymieniono na nowy) 5 wiat przystankowych, w miejscowościach: Ciemnoszyje, Sikora, Toczyłowo, Zaborowo, Wojewodzin.
11)Wykonano nowe schody z barierami w przedszkolu w Białaszewie, ogrodzono transformator i syrenę strażacką, na placu przedszkolnym.
12) Wykonano barierę ochronną, oraz utwardzono podjazd pod zaadoptowanej po byłej zlewni mleka na przystanek autobusowy w m. Ciemnoszyje.
13) Po uzyskaniu przez Gminę Grajewo stosownych pozwoleń dokonano wycinki 305 drzew w miejscowościach: Ruda 2szt, Łękowo 287 szt., Wojewodzin 2szt., Szymany 4szt., Koszarówka 10.
14) W Szkole Podstawowej w Białaszewie zbudowano 117 metrów ogrodzenia.
15) W m. Gackie zakończono budowę chodników o łącznej długości 580 metrów, wraz z utwardzeniem polbrukiem podjazdu do wiaty przystankowej.
16) W m. Flesze zbudowano pomost, kładkę, oraz odnowiono dwa istniejące betonowe pomosty wraz z ogrodzeniem, zakończono budowę chodników łącznie z ogrodzeniem stawów o długości 165 m.
17) W m. Popowo wykonano 300 metrów odprowadzenia wody, oraz studni chłonnej.

Do zakresu działania jednostki należy również zarządzanie i administrowanie mieniem gminnym będącym w użytkowaniu i zarządzie jednostki.

Na dzień 31.12.2012 r. w Gminnym Zakładzie Komunalnym w Wierzbowie zatrudnionych było 15 pracowników (w tym 1 interwencyjny): 3 pracowników biurowych, 2 konserwatorów wodociągu, 9 kierowców/operatorów, 1 robotnik gospodarczy.

(na podst. Sprawozdania z działalności Gminnego Zakładu Komunalnego w Wierzbowie za 2012 rok; opr. dyr. Łukasz Ajdyn



      c/ działalności Gminnej Biblioteki Publicznej Gminy Grajewo z siedzibą w Rudzie,
      d/ realizacji Programu Profilaktyki  i  Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Gminy Grajewo,
      e/ działalności Straży Gminnej Gminy Grajewo;


W 2012 r. Straż Gminna realizowała zadania zgodnie z półrocznymi planami pracy, zadania dotyczyły przede wszystkim zagadnień związanych z zapewnieniem spokoju i porządku publicznego. Służby popołudniowe oraz sobotnie prowadzone były pod kątem kontroli miejsc nielegalnego wyrzucania nieczystości i zakłócania spokoju i porządku publicznego.

W okresie sprawozdawczym Straż Gminna otrzymywała zgłoszenia odnośnie bezpańskich zwierząt, w związku z nieczystościami na terenie gminy oraz dotyczące porządku na terenie nieruchomości i drogach. Skontrolowano 396 tzw. miejsc zagrożeń.

W wyniku sprawdzania zgłoszeń i własnych obserwacji Straż Gminna ujawniła dwadzieścia dziewięć wykroczeń, udzieliła: trzech pouczeń z art. 77 KW - dot. obowiązków przy trzymaniu zwierząt, dwóch z Ustawy o ochronie zdrowia zwierząt - dot. braku obowiązkowych szczepień, czternastu pouczeń za nieprzestrzeganie przepisów Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, dwóch za nieprzestrzeganie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

W ośmiu przypadkach zastosowano postępowanie mandatowe: ukarano mandatami sprawców wykroczeń przeciwko przepisom Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach - brak pojemnika i umowy na wywóz nieczystości stałych (2), wykroczeń polegających na niezachowaniu środków ostrożności przy trzymaniu zwierząt (4), wykroczeń dot. porzucania śmieci w lasach (1) i przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji (1). Ogółem na kwotę tysiąc pięćdziesiąt zł.

Zabezpieczano Turniej Piłkarski w miejscowości Popowo, Bieg Rolnika i Festyn Strażacki w miejscowości Białaszewo. Trzydzieści pięć razy konwojowano dokumenty lub wartości pieniężne na potrzeby Urzędu Gminy.

Współpraca z KPP w Grajewie i innymi służbami.
W okresie sprawozdawczym przeprowadzono osiemnaście wspólnych służb z dzielnicowym
aspirantem Grzegorzem Chlebusem.
Służby wspólne z Policja są wyznaczane miesięcznie (do 27 dnia danego miesiąca na miesiąc następny), min. dwie służby z dzielnicowym gminy miesięcznie, ilość patroli wspólnych zwiększana w zależności od potrzeb. Straż brała udział w policyjnych akcjach prewencyjnych t.j.:
"Stop bezmyślności", "Bezpieczna droga do szkoły", "Bezpieczne wakacje", "Bezpieczne ferie" (stałe zadania w ramach wspólnych służb);
w miesiącach zimowych prowadzono działania w ramach corocznej akcji i "nie bądźmy obojętni" dot. osób
zagrożonych wyziębieniem organizmu.Przekazywano informacje do KPP Grajewo o ujawnionych w ramach własnych działań przestępstwach.

Straż Gminna wykonywała tez szereg zadań związanych pośrednio z bezpieczeństwem publicznym, udzielano asysty pracownicom GOPS-u podczas wykonywania wywiadów środowiskowych (sześćdziesiąt osiem wyjazdów - ok. 290 godz. tj. ok. 36 dni), wykonano pięćdziesiąt dwa wyjazdy na potrzeby urzędu, dostarczano też korespondencje na potrzeby urzędu. Wyłapywano i przekazywano do
schroniska bezpańskie psy z terenu gminy. Przeprowadzono akcje informacyjną na temat ochrony
pożarowej w budynku wielorodzinnym w miejscowości Wojewodzin..

(na podst. Sprawozdania z działalności Straży Gminnej Gminy Grajewo za 2012 r.; oprac. Komendant SG - Karol Szymanowski )




      f/ działalności Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w zakresie zadań własnych  i  zleconych,
      g/ wykonania budżetu gminy;


Uchwalony przez Radę Gminy Grajewo w dniu 29 grudnia 2011 roku budżet gminy Grajewo na rok 2012 został w trakcie roku zmieniony 26 razy, z czego: uchwałą Rady Gminy 7 razy, zarządzeniem Wójta Gminy 19 razy. Za każdym razem wprowadzone zmiany dotyczyły głównie zwiększeń z tytułu przyznanych dotacji, bieżącej weryfikacji wykonania zarówno planu dochodów jak i wydatków, rozdysponowania rezerwy ogólnej, zmian w zadaniach inwestycyjnych. Na dzień 31 grudnia 2012 roku budżet Gminy ukształtował się na następującym poziomie:
- plan dochodów 19.589.384,38 zł
- plan wydatków 20.209.383,38 zł
- plan przychodów 1.519.206,00 zł
- plan rozchodów 899.207,00 zł



  7. Rozpatrzenie sprawozdań za 2012 rok  z:
      a/ wykonania budżetu gminy,
      b/ sprawozdania finansowego,
      c/ przedstawienie informacji o stanie mienia Gminy Grajewo,
      d/ przedstawienie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku o przedłożonym przez Wójta Gminy Grajewo sprawozdaniu z wykonania budżetu za 2012 rok,
      e/ przedstawienie opinii Komisji Rewizyjnej o wykonaniu budżetu gminy  za 2012 rok,


Komisja Rewizyjna w składzie: Marek Motus, Jan Nitkowski, Henryk Organek, Tadeusz Walczak, Wiesław Witkowski pozytywnie zaopiniowała sprawozdanie z wykonania budżetu gminy za 2012 rok.
 Uzasadnienie:
Po dokonaniu szczegółowej analizy wykonania budżetu przez Wójta Gminy w 2012 roku tj.:
- planu dochodów budżetowych za 2012 rok oraz jego realizacji,
- planu wydatków budżetowych za 2012 rok oraz jego realizacji
i zapoznaniu się ze sprawozdaniem finansowym Gminy Grajewo za 2012 rok,
opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku z dnia 10 kwietnia 2013 roku oraz informacją o stanie mienia Gminy Grajewo Komisja Rewizyjna stwierdziła, że:
- Wójt wykonywał swoje zadania zgodnie z Ustawa o finansach publicznych i uchwałami Rady Gminy Grajewo.
- Wszystkie zadania wykonane przez Wójta zgodne były z wnioskami przyjętymi do realizacji w 2012 roku.
- Po analizie kontrolowanych wydatków budżetowych Komisja Rewizyjna nie stwierdziła nieprawidłowości w realizacji zadań przez Wójta Gminy Grajewo.



      f/  podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz  ze sprawozdaniem z  wykonania budżetu gminy Grajewo za 2012 rok,
  8. Podjęcie uchwały w  sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy Grajewo:
     a/ przedstawienie wniosku Komisji Rewizyjnej o udzielenie absolutorium Wójtowi Gminy Grajewo za 2012 rok;
     b/ przedstawienie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku o przedłożonym przez Komisję Rewizyjną Rady Gminy Grajewo wniosku o udzielenie Wójtowi absolutorium za 2012 rok,
     c/ głosowanie nad projektem uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy  Grajewo.


Po zapoznaniu się ze sprawozdaniem finansowym Gminy Grajewo oraz sprawozdaniem z wykonania budżetu Gminy Grajewo za 2012 rok, opinią RIO w Białymstoku, informacją o stanie mienia Gminy Grajewo oraz wnioskiem Komisji Rewizyjnej RG absolutorium Wójtowi Gminy Grajewo zostało udzielone jednogłośnie.


  9. Podjęcie uchwały w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego.


Stwierdzono wygaśnięcie z dniem 24 marca 2013 roku mandatu radnego Czesława Gutowskiego wybranego do Rady Gminy Grajewo w okręgu wyborczym nr 6 z listy nr 2 zgłoszonej przez Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe w związku z jego śmiercią.


10. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2013 rok.
11. Zapytania i wolne wnioski.
12. Zamknięcie obrad.



Komentarze (10)

Wie ktoś może o jakiś zmianach jest mowa w punkcie 10?? Interesują mnie szczegóły

10. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2013 rok.

A może Wójt i Rada Gminy zainteresowali by się wsią Kurejwa.Dojazd do wsi - pobocze drogi zarośnięte chwastami,na zakrętach nie widać nadjeżdżających z naprzeciwka,wokół stawu trawa i chwasty po pas,staw zarośnięty wodorostami i robi się już bagno.W Boczkach i Wierzbowie zagospodarowano i dba Gmina o porządek bo tam są radni a w Kurejwie nie ma żadnego i można o niej zapomnieć.Panie Wójcie przypominamy że my też jesteśmy mieszkańcami tej Gminy.

do mg najlepiej zrob zdjecie i postaraj sie wstawic na e-grajewo jak to w konopkach mlodzi zrobili i droge nam w 4 dni naprawili . mimo tego ze jak sie poniej jedzie 10 km /h to wbtrobe i zloadek mozna oberwac :-) . w tej naszej kochanej gminie ze tak powiem zawiazalm sie chyba ekipa radnych i ciagna do siebie co sie da. wiekszoc pieniedzy trafia do popowa wierzbowa wojewodzina i boczek a co do boczek to tam jusz maja chyba wszystko swietlica boisko plac zabaw dla dzieci staw . a co ine wioski nie placa podatku ? Ze sa traktowane jak wioski i nnej kategori tez maja jakies prawo . podam przyklad mierucie konopki kolonie konopki cyprki flesze uscianki niemamy nawet gdzie w pilke pograc a jak kiedys gralismy to bramki z LASU z drzew sobie robilismy DZIEKUJEMY PANIE WOJCIE I WAM KOCHANI RADNI !!! tylko ze malo kto to zauwza i niewidzi w tym nic zlego dla jednych wszystko a dla i nych nawet zlamanego gwozdzia do przybica paru scietych drzew na branke .

sokojnie w Komopkach macie schronisko (czytaj sesje rady gminy z marca) a w innych wioskach tego nie ma hehe a swoja droga to moze trzeba TVN24 zaprosic bo teraz jak nic nie bedzie robione w tych wioskach wyzej wymienionych

mg - nie siedź z kumplami bezczynnie na ławeczce, weź kosę i te chwasty wykoś - może dla was (całych trzech) gmina ma basen i park wybudować ?!

Nie moge juz zniesc tych beznadziejnych komentarzy! A czy szanowny/a mg była u wojta zgłosiła problem??? Zapewne nie. Jestem ciekawa jaki porzadek masz na swoim podworku. HEH. Wojt był nominowany do 10 najlepszych w POLSCE. Nasza gmina wyroznia sie we wszystkim: projekty inwestycyjne, projekty miekkie, swietlice, place zabaw, chodniki jedynie czego troche brakuje to imprez. Ogranijcie się wiadomo że lepiej coś zrobic w duzej miejscowości gdzie wiecej osób skorzysta ze swietlicy, placu zabaw niz we Fleszach gdzie stoja 2 domy na krzyz. (z całym szacunkiem). Przyrownajcie się do gm. Rajgrod, Prostki czy nawet miasta ile gmina robi bezplatnych szkolen dla mieszkańców??? Nie badzcie zawistni i pazerni bo nasza gmina jest dostrzegana na szceblu wojewodztwa - uwierzcie.

Ale w czym problem widzicie kochani? Macie Sołtysa we wsi? Umiecie pisać widzę, więc wysmarujcie pismo do wójta w sprawie wykaszania ...

Co za czasy dziwne nastały...... W ludziach tyle pretensji i złośliwości. Wypowiadają się tylko niezadowoleni, którzy wszystkiego oczekują od Wójta a sami na swoich podwórkach mają wieeelki bałagan i potrafią tylko krytykować. Weźcie się do roboty sami i zacznijcie od siebie.
I jeszcze jedno proste pytanie, na które proszę sobie odpowiedzieć; Czy w waszych budżetach domowych jest zawsze tyle pieniędzy, że na wszystko co dusza zapragnie kupujecie, robicie zamawiacie???? Tak samo z budżetem gminy, zawsze potrzeb więcej niż możliwości na sfinansowanie. W Gminie Grajewo w porównaniu do sąsiednich i tak jest baaaaardzo dużo zrobione

A droga nówka od Konopskiej aż do Mieruć, nikt nie widzi a kosztowała, więcej niż boiska swietlice i place zabaw w calej gminie

Może w końcu niech piszą Ci którzy są zadowoleni. Kilu malkontentów wiecznie niezadowolonych co ma pretensje cokolwiek by się zrobiło psują opinię. Niech wypowiedzą się zadowoleni :-) Dziękujemy panie wójcie za zaangażowanie w rozwój gminy

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.