Echa konferencji w GIH

aktualizacja: 2012-04-16 17:10:34     nr wiadomości: 17080     przeczytano: 8453     Ilość komentarzy komentarze: 2

W sobotę 14 kwietnia 2012 r. w sali konferencyjnej GIH odbyła sie konferencja popularno-naukowa pt: "Pozaarchiwalne materiały źródłowe do dziejów powiatu szczuczyńskiego w XIX w.". Podczas konferencji przygotowanej wspólnie przez Towarzystwo Przyjaciół 9 PSK i Grajewską Izbę Historyczną przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego zostało wygłoszonych sześć referatów:

Tomasz Dudziński - „Metrykalne akta parafialne w ujęciu statystycznym na przykładzie parafii Grajewo w latach 1826-1865”;

Jacek Chyliński - „Pamiatnaje Kniżki i Obzory Guberni Łomżyńskiej - źródłem do badań społeczności lokalnych przełomu XIX/XX w.”;

Maciej Grabowski - „Obraz powiatu szczuczyńskiego w prasie XIX w.”;

Jarosław Marczak – „Pierwsze dni kwietnia 1831 na terenie powiatu biebrzańskiego w pamiętnikach Stanisława Domeyki”;

Stanisław Niedziółko - „Źródła ikonograficzne przełomu XIX/XX w. na przykładzie kart pocztowych Grajewa”;

Małgorzata Grupa - „Pochówki w krypcie kościoła pw. Imienia NMP w Szczuczynie - jako źródło do lokalnych badań kostiumologicznych

Licznie zebrana publiczność mimo upływu czasu w większości wytrwało do końca konferencji i z zainteresowaniem wysłuchała wszystkich referatów. Część z prelegentów nie jest zawodowymi historykami, stąd ich emocjonalne podejście do omawianego tematu spowodowały, że sposób prezentacji tematu był interesujący i bliższy lokalnemu odbiorcy od opracowań stricte naukowych. Nie zabrakło też pytań i dyskusji kuluarowych.

Wszystkie referaty znajdą się w publikacji pokonferencyjnej, która pojawi się na rynku jeszcze w tym roku, tak wiec wszyscy, którzy nie mogli uczestniczyć w spotkaniu także będą mieli możliwość zapoznania się z prezentowanymi tematami.

Jako współorganizatorzy konferencji pragniemy serdecznie podziękować wszystkim jej uczestnikom – zarówno prelegentom, jak i słuchaczom za wzięcie w niej aktywnego udziału oraz za wspaniałą, serdeczną atmosferę tych wspólnie spędzonych 6 godzin.

Fajnie, że ktoś jeszcze się stara. Pozdrowienia dla aktywnych w poznawaniu historii.
Napisał: gratulacje dodano: 2012-04-17 19:43:43

Stanisław Niedziółko, jest pasjonatem historii Grajewa. Chlop wie co mówi.
Napisał: Robibobi dodano: 2012-04-18 22:23:20

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.