czwartek, 28 marca 2024

Wiadomości

  • 4 komentarzy
  • 13248 wyświetleń

Echa XXIII sesji Rady Gminy


6 marca br. o godzinie 11.30 w sali konferencyjnej Urzędu Gminy ul. Komunalna 6 odbyła się XXIII sesja Rady Gminy Grajewo


Podczas obrad obowiązywał następujący porządek:

1. Otwarcie sesji i stwierdzenie jej prawomocności.
2. Przedstawienie porządku obrad.
3. Przyjęcie protokołu z sesji Rady Gminy odbytej w dniu 13 grudnia 2012 roku, protokołu z sesji odbytej w dniu 28 grudnia 2012 roku i protokołu z sesji nadzwyczajnej odbytej w dniu 22 stycznia 2013 roku.
4. Sprawozdanie Wójta z wykonania uchwał Rady Gminy podjętych na poprzednich sesjach oraz przedstawienie informacji z działalności gminy w okresie między sesjami.
5. Interpelacje i zapytania radnych.
6. Informacja na temat bezpłatnego odbioru padłych zwierząt gospodarskich przez firmę „Energoutil” z Nowej Wsi Ełckiej.
7. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie podziału Gminy Grajewo na stałe obwody głosowania, ustalenia ich numerów, granic oraz siedzib obwodowych komisji wyborczych.
- zobacz fot. 1


8. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia Programu Wspierania Rodziny w Gminie Grajewo na lata 2013-2015.

- Odbiorcami programu będą rodziny zamieszkałe na terenie Gminy Grajewo, doświadczające problemów opiekuńczo-wychowawczych, zagrożone umieszczeniem dzieci w pieczy zastępczej bądź też takie, którym została odebrana lub ograniczona władza rodzicielska poprzez umieszczenie dzieci w pieczy zastępczej.

- Głównym celem programu jest niesienie profesjonalnej pomocy rodzinie z dziećmi w kierunku wzmocnienia lub odzyskania jej zdolności w funkcjonowaniu społecznym oraz tworzenie sprzyjających ku temu warunków.
- Cele szczegółowe to:
1. Zabezpieczenie podstawowych potrzeb bytowych dziecka poprzez:
      a) zapewnienie pomocy materialnej i rzeczowej ubogim rodzinom;
      b) objęcie dożywianiem wszystkich tego wymagających dzieci;
      c) monitorowanie sytuacji zdrowotnej dzieci z rodzin dysfunkcyjnych;
      d) zapewnienie pomocy osobom doznającym przemocy ;
      e) zabezpieczenie środków na pobyt dziecka w rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka;
2. Zapobieganie powstawaniu sytuacji kryzysowych wymagających interwencji oraz rozwiązywanie już istniejących poprzez:
      a) zapewnienie opieki asystenta rodzinom przeżywającym trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo - wychowawczych;
     b) organizacja szkoleń przygotowujących osoby działające na rzecz dziecka i rodziny przygotowujących do kompleksowego i interdyscyplinarnego ich wspierania w środowisku lokalnym;
       c) pomoc w podnoszeniu kwalifikacji przez asystentów rodziny;
       d) monitorowanie środowisk zagrożonych uzależnieniami, motywowanie do podjęcia terapii rodziców;
     e) podnoszenie kompetencji rodzin tego wymagających w zakresie pełnienia prawidłowych funkcji opiekuńczo - wychowawczych, poprzez organizowanie szkoleń, warsztatów, konsultacji, poradnictwa, oraz udostępnienia literatury fachowej;
    f) monitorowanie sytuacji dzieci z rodzin zagrożonych kryzysem, w tym niewydolnych wychowawczo, w których występują problemy przemocy, uzależnień lub długotrwała choroba, poprzez:
       g) organizowanie wypoczynku dla dzieci i młodzieży.
3. Diagnozowanie i analiza środowisk poprzez:
       a) wywiad środowiskowy w rodzinie przeżywającej trudności;
     b) pracę socjalną polegającą na rozpoznaniu deficytów w zakresie pełnienia ról rodzicielskich, zaniedbań wobec dzieci, oraz ocenie sytuacji dziecka w rodzinie, środowisku szkolnym, rówieśniczym;
       c) konsultacje ze specjalistami w celu sprecyzowania czynników mających wpływ na dysfunkcjonalność rodziny.
4. Rozwijanie umiejętności opiekuńczo-wychowawczych rodziny, zapewnienie jej specjalistycznego poradnictwa i wsparcia poprzez:
       a) umożliwienie rodzinom korzystania z pomocy asystenta rodziny;
    b) umożliwienie rodzinom przeżywającym trudności korzystania ze wsparcia rodzin wspierających, które przy wsparciu asystenta rodziny pomogą w opiece i wychowaniu dziecka;
      c) pomoc w dostępie do poradnictwa specjalistycznego: pedagogicznego, psychologicznego, terapeutycznego;
      d) pomoc rodzinom w dostępie do poradnictwa prawnego.

więcej: UCHWAŁA NR 137/XXIII/13 RADY GMINY GRAJEWO z dnia 6 marca 2013 r.


9. Przedstawienie sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach prowadzonych przez Gminę Grajewo.
10. Podjęcie uchwały w sprawie wystąpienia z wnioskiem do Ministra Administracji i Cyfryzacji o ustalenie granic Gminy Grajewo.

*Rada Gminy Grajewo wystąpiła z wnioskiem o ustalenie granic Gminy Grajewo poprzez włączenie ulicy Topolowej położonej dotychczas na obszarze Miasta Grajewo o powierzchni 0,9763 ha do obrębu wsi Koszarówka, Gmina Grajewo i części drogi o powierzchni 0,6134 ha prowadzącej do wsi Uścianki (przedłużenie ul. M. Konopnickiej) położonej dotychczas na obszarze Miasta Grajewo do obrębu wsi Uścianki, Gmina Grajewo oraz odłączeniu z terenu Gminy Grajewo części obrębu wsi Koszarówka o powierzchni 2,6493 ha i włączeniu jej do Miasta Grajewo.

Zmiana granic Gminy Grajewo jest działaniem zmierzającym do uregulowania spraw funkcjonalnoprzestrzennych przejmowanych dróg, z których korzystają przede wszystkim mieszkańcy Gminy Grajewo. Rozwiąże to problem dysponowania gruntem w celu zmodernizowania dróg, ponieważ obecnie są w złym stanie technicznym oraz rozwiąże problem odśnieżania. Jedna z dróg znajduje się na terenie niezamieszkałym. Remont odcinka drogi -przedłużenie ul. M. Konopnickiej zapewni mieszkańcom Gminy dogodny dojazd do sąsiednich działek oraz do miejscowości Uścianki. Gminę Grajewo zamieszkuje obecnie 6.199 mieszkańców, Uścianki - 51, Koszarówkę – 227 a Miasto Grajewo - 21 951mieszkańców. Po włączeniu ul. Topolowej do Koszarówki i części ul.M. Konopnickiej oraz odłączeniu części sołectwa Koszarówka powierzchnia Gminy Grajewo zmniejszyłaby się o 1,0596 ha, natomiast nie zmieni się liczba mieszkańców miejscowości objętych wnioskiem,
ponieważ tereny planowane do przyłączenia stanowią drogi i użytki rolne, całkowicie niezamieszkałe.

*Podstawowe dane statystyczne dotyczące liczby ludności na terenie objętym wnioskiem, a także powierzchni tego terenu.
1) Liczba ludności :
a) na terenie Gminy Grajewo zameldowanych jest:
- na pobyt stały: 6.199 osób, - na pobyt czasowy: 107 osób,
b) na terenie sołectwa Koszarówka zameldowanych jest:
- na pobyt stały: 227 osób,
c) na terenie sołectwa Uścianki zameldowanych jest:
- na pobyt stały: 51 osób
d) na terenie Miasta Grajewo zameldowanych jest:
- na pobyt stały: 21 951 osób, - na pobyt czasowy: 405 osób.

* Określenie szacunkowych kosztów jednorazowych i stałych wprowadzenia proponowanej zmiany.
Wprowadzenie proponowanej zmiany granic, polegającej na włączeniu ul.Topolowej położonej dotychczas na obszarze Miasta Grajewo, do obrębu wsi Koszarówka, Gmina Grajewo i części drogi prowadzącej do wsi Uścianki (przedłużenie ul. M. Konopnickiej) położonej dotychczas na obszarze Miasta Grajewo do obrębu wsi Uścianki, Gmina Grajewo oraz odłączeniu z terenu Gminy Grajewo części obrębu wsi Koszarówka i włączeniu
jej do Miasta Grajewo wiąże się z poniesieniem kosztów wyłącznie jednorazowych w wysokości około 7.000 zł.
Koszty te powstały w wyniku podziału działek i w związku z wprowadzeniem zmian w księgach wieczystych prowadzonych dla poszczególnych nieruchomości. Koszty podziału działek zostały pokryte na podstawie zawartego porozumienia po połowie przez Miasto Grajewo i Gminą Grajewo.
Wymienione koszty nie uwzględniają nakładów inwestycyjnych i remontowych, które są niezbędne dla zapewnienia właściwego stanu dróg na przyłączanym terenie. Istniejąca infrastruktura techniczna będzie uzupełniana w miarę potrzeb.

więcej: UCHWAŁA NR 138/XXIII/13 RADY GMINY GRAJEWO z dnia 6 marca 2013 r.

11. Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Grajewo.
12. Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części wsi Koszarówka, gmina Grajewo.
Podjęto uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu położonego w gminie Grajewo, w obrębie części wsi Koszarówka.

więcej: UCHWAŁA NR 140/XXIII/13 RADY GMINY GRAJEWO z dnia 6 marca 2013 r.

13. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Grajewo.
Przyjęto program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Grajewo
* Celem programu jest zapewnienie opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Grajewo.
* Wykonawcami programu są: Urząd Gminy Grajewo, Straż Gminna.
* Zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom domowym pochodzącym z terenu gminy Grajewo polega na: umieszczeniu wyłapywanych zwierząt w schronisku pod nazwą Hodowla Psów Rasowych Schonisko „Sianożęć” Bogdan Lauryn, ul. Sianożęć 3, 16-400 Suwałki oraz poszukiwaniu dla nich właścicieli.
* Zapewnienie opieki wolno żyjącym kotom polega na: rejestrowaniu miejsc przebywania kotów wolno żyjących; zakupieniu karmy i przekazaniu jej społecznym opiekunom mieszkającym w miejscu bytowania kotów wolno żyjących, celem ich dokarmiania; ich dokarmianiu, szczególnie w okresie zimowym; sprawowaniu opieki weterynaryjnej nad kotami wolno żyjącymi w miejscu ich bytowania poprzez ich leczenie, kastrację i sterylizację przez lekarza weterynarii w ramach zawartej umowy.

* Bezdomne zwierzęta przebywające w granicach administracyjnych gminy Grajewo podlegają stałemu odławianiu. Odławianie bezdomnych psów na terenie gminy Grajewo przeprowadzane jest przez pracowników Schroniska „Sianożęć”.
Odłowione psy są umieszczane w Schronisku „Sianożęć” i poddawane są następującym zabiegom:
1) ocenie stanu zdrowia przez lekarza weterynarii;
2) udzieleniu pomocy lekarsko – weterynaryjnej;
3) umieszczeniu w pomieszczeniu przeznaczonym na kwarantannę;
4) oznakowaniu po opuszczeniu kwarantanny, w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami prawa oraz niezbędnym szczepieniom profilaktycznym;

* Odłowione z terenu gminy Grajewo i umieszczone w Schronisku „Sianożęć” bezdomne psy poddawane są obowiązkowej sterylizacji albo kastracji.
Zabiegi sterylizacji lub kastracji przeprowadzane są w Schronisku „Sianożęć” przez lekarza weterynarii.
Zabiegom, o których mowa wyż. nie podlegają: zwierzęta w okresie 14 -dniowej kwarantanny; zwierzęta, u których istnieją przeciwwskazania do wykonania zabiegów z uwagi na stan zdrowia lub wiek; szczenięta przed ukończeniem 4 miesiąca życia.

* Poszukiwanie właścicieli dla bezdomnych zwierząt realizowane jest przez Schronisko w sposób stały, poprzez przekazywanie zwierząt przebywających w Schronisku do adopcji, prowadzenie galerii zwierząt przeznaczonych do adopcji na stronie internetowej Schroniska, organizowanie imprez promujących adopcję zwierząt oraz współpracę w zakresie znajdowania nowych opiekunów z organizacjami pozarządowymi statutowo zajmującymi się ochroną zwierząt.
Zwierzęta przebywające w Schronisku „Sianożęć” mogą być przekazywane do adopcji po odbyciu 14 - dniowej kwarantanny i po przeprowadzeniu zabiegów weterynaryjnych.
Adoptować zwierzę ze Schroniska może tylko osoba pełnoletnia po podpisaniu umowy adopcyjnej.

* Bezdomnym zwierzętom gospodarskim z terenu gminy Grajewo zapewnia się miejsce w gospodarstwie rolnym p. Radosława Wróblewskiego w miejscowości Konopki 19, 19-200 Grajewo, które spełnia warunki do przyjęcia zwierząt gospodarskich poprzez zapewnienie im schronienia, wyżywienia i opiekę weterynaryjną.
Zwierzętom rannym na skutek zdarzeń drogowych zapewnia się całodobową opiekę weterynaryjną. Całodobowa opieka weterynaryjna zwierząt, które ucierpiały w wyniku zdarzeń drogowych realizowana jest przez Przychodnię Weterynaryjną SC J. Borawski M. Ziarko, 19-200 Grajewo, ul. Konopska 64, z którym Gmina Grajewo posiada umowę.

* Na realizację programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Grajewo zabezpieczone zostały w budżecie na rok 2013 środki finansowe w kwocie 31 000 zł z przeznaczeniem na:
1) utrzymaniem zwierząt w schronisku: 28 000 zł;
2) opiekę nad wolno żyjącymi kotami: 1 000 zł;
3) opiekę weterynaryjną w przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt: 2 000 zł.

więcej: UCHWAŁA NR 141/XXIII/13 RADY GMINY GRAJEWO z dnia 6 marca 2013 r.


14. Podjęcie uchwały w sprawie przedstawienia kandydata na członka Powiatowej Rady Zatrudnienia w Grajewie.
Na kandydata do składu Powiatowej Rady Zatrudnienia w Grajewie wybrano p. Stanisława Szletera - Wójta Gminy Grajewo.

15. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie ustalenia opłat za usługi w zakresie odbioru odpadów komunalnych świadczone przez Gminny Zakład Komunalny w Wierzbowie.
Zmiana uchwały dotyczy zniesienia opłat za dzierżawę pojemników na odpady dzierżawionych przez mieszkańców gminy od Gminnego Zakładu Komunalnego w Wierzbowie z dniem 1 kwietnia 2013 r.

16. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2013 rok.
17. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Grajewo na lata 2013-2025.
18. Zapytania i wolne wnioski.
19. Zamknięcie obrad.


czwartek, 28 marca 2024

Kronika policyjna

Komentarze (4)

Bardzo proszę o rozwinięcie punktu 15 porządku obrad. Po uchwaleniu proszę o poinformowanie o przyjętych zmianach.

Zmiana uchwały, o której mowa w pkt. 15 porządku obrad sesji Rady Gminy Grajewo, dotyczy zniesienia opłat za dzierżawę pojemników na odpady dzierżawionych przez mieszkańców gminy od Gminnego Zakładu Komunalnego w Wierzbowie z dniem 1 kwietnia 2013 r.

* Bezdomnym zwierzętom gospodarskim z terenu gminy Grajewo zapewnia się miejsce w gospodarstwie rolnym p. Radosława Wróblewskiego w miejscowości Konopki 19, 19-200 Grajewo, które spełnia warunki do przyjęcia zwierząt gospodarskich poprzez zapewnienie im schronienia, wyżywienia i opiekę weterynaryjną.
Chcialbym sie dowiedziec jakie to warunki spelnia ten pan wroblewski do przyjecia zwierzat gospodarskich . Przeciez niema on ani jednego kojca dla psa ,czy tez klatki dla kota ...

proszę o rozwinięcie :) -nie spodziewał się aż takiego!

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.