Wiadomości

  • 33 komentarzy
  • 17896 wyświetleń

Dzielnie wspierać Spółdzielnię

     W bieżącym tygodniu trwają zebrania członkowskie SML-W w Grajewie. Są to teraz tak zwane Walne Zgromadzenia, odbywają się zaś obecnie w czterech turach. Porządek obrad jest zamieszczony na stronie e-Grajewo.pl, więc nie ma sensu tutaj go przytaczać. Chciałbym jedynie skupić się na niektórych problemach, które powracają jak bumerang podczas tego typu zebrań spółdzielców zamieszkujących grajewskie blokowiska.
     Zawsze wraca kwestia tak zwanych podzielników ciepła. Skoro ciepła owe podzielniki dotyczą, zawsze dzielą mieszkańców i wywołują gorące dyskusje… Niekiedy i ja nie bardzo rozumiem, dlaczego są one jedynie podzielnikami, nie zaś miernikami? Te węzły cieplne, działki, nieruchomości, księgi wieczyste to, podejrzewam, dla większości użytkowników mieszkań w blokach jest twardy orzech do zgryzienia. Oni by chcieli, żeby wszystko było proste i przejrzyste. A więc – sezon grzewczy się kończy, trzeba zdjąć podzielniki, żeby słoneczko nasze kochane nie kontynuowało procesu odparowywania kresek, bo to ma być robota kaloryfera. Zaś najlepiej byłoby zainstalować elektroniczne mierniki ciepła.
     Tak, ale jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Elektronikę może sobie blok zafundować za własną kasę i pod warunkiem, że wszyscy lokatorzy wyrażą na to chęć. A przecież wiadomo, że gdzie jest dwóch Polaków, tam są trzy zdania. O jednomyślności trudno tu marzyć, zwłaszcza że sprawa nie jest taka tania. W związku z tym jeden żelazny punkt zapowiada się na wiele jeszcze zebrań.

     Drugi żelazny punkt zebrań mieszkańców grajewskich osiedli to sprawa parkingów. Na każdym prawie zebraniu pojawia się zarzut, że jest ich zdecydowanie za mało. Wcale nie twierdzę, że takie opinie są niesłuszne. Ale gdyby tak częściej na terenie miasta posługiwać się na przykład własnymi nogami albo rowerami, zaś auta trzymać w garażach? Tak, zakrzyczycie mnie znowu, że przecież ścieżek rowerowych jak na lekarstwo… To wszystko prawda. Poza tym Grajewo znajduje się w Polsce, a Polska to nie Skandynawia. W Grajewie, jak w całej Polsce, rower pozostawiony bez opieki nie będzie stał i rdzewiał przez wiele lat. Wystarczy chwila nieuwagi, by zmienił właściciela. W tym miejscu będę złośliwy   i przypomnę, że w Skandynawii dominującym wyznaniem jest luteranizm. Oczywiście, wszyscy uznają gremialnie, że to nie ma nic do rzeczy…
     Następna sprawa spędzająca sen z powiek lokatorów to śmieci. Wiadomo, nie chodzi o psie kupy zalegające na osiedlowych trawnikach. Tu jesteśmy wyjątkowo tolerancyjni. Najbardziej nas boli, że ze spółdzielczych śmietników korzystają ci, którzy nie mają ku temu żadnych praw (czytaj – nie opłacają haraczy za ich użytkowanie). Na przykład okoliczne sklepy lub mieszkańcy prywatnych budynków. To oczywiście nie fair, wszystkich użytkowników należałoby traktować jednakowo.
    
   Lokatorzy przychodzą na te zebrania. Na razie. To znaczy, dopóki istnieje Spółdzielnia..      A zakres jej działania kurczy się coraz bardziej, bo ostatnio hydraulicy i elektrycy otrzymali podziękowanie za pracę w SML-W, trzeba osobiście do nich dzwonić, żeby uzyskać pomoc w sytuacji awaryjnej. Oczywiście, należy wówczas oddzielnie zapłacić.
     No, to co ma robić w takiej sytuacji sfrustrowany lokator? Jak to, co? Dzielnie wspierać Spółdzielnię! Oczywiście, regularnie opłacając czynsz za mieszkanie. I glosując za przedstawionymi do zatwierdzenia uchwałami…

                                                                                          Adam Stodolny

 

tylko w e-Grajewo.pl

Komentarze (33)

Panie Adam, tak to jest z parkingami, szczeg. w samym epicentrum miasta ale na osiedlach, sporo aut przybyło, parkingów nie, nie wszyscy są szczęśliwymi posiadaczami garażu także auto musi stawiać pod blokiem, a co dośmieci, drogo kosztuje tego wywożenie , tak że i cena taka a że ktoś z boku podrzuca to idzie z tym kolejna podwyżka gdyż zawyżony tonaż ze spółdzielni idzie, takich podrzutków trzeba ganiać

Tak wspierać ,a oni będą okradać nas z ogrzewania a my mamy dopłacać do tego.Wstyd.Te podzielniki powinni zniknąć jak okres grzewczy się kończy i powinni zakładać je dopiero jak zaczyna się grzać a nie one są przez cały rok a my musimy płacić za to co nie złużyliśmy.Kreski to nie wszystko jak powiedziano mi w spółdzielni.A cały pion,rurki w piwnicy,grzejniki w kuchni lub w łazience szuszarnie żeberkowe.Tak odpowiedziano mi w spółdzielni jak poszedłem zapytać że ma 10kresek a mam dopłacić 560zł.To co mam płacić za innych?

Do interwencji z tym!!!!

Grajewo ma jedna z najlepszych ścieżek rowerowych , a ty kolego piszesz ,ze ich nie ma - puknij się w główkę i się rozejrzyj dookoła. Oczywiście pewnie chciałbyś, żeby ścieżka rowerowa była aż pod twoja klatkę. Nie każdego właściciela auta stać na garaż- gdzie ma więc zostawiać swoje auto, jak parkingów jest jak na lekarstwo?????????!!!!!!!!

dlaczego wszyscy a przynajmniej większość uważa,że okoliczne sklepy,korzystające ze śmietników spółdzielni nie płaci za to korzystanie?Nie wiem,jak wygląda sprawa sklepów przemysłowych ale w sklepach spożywczych zawsze potrzebna jest umowa na wywóz śmieci.Sprawdza to SANEPID,sprawdza straż miejska a i "uczynni" lokatorzy się znajdą,by zwrócić uwagę,że to :ich" śmietnik.Ale nikt nie wnika,że są podpisane umowy tylko najłatwiej oskarżać..

Do grajewiak od wiekow . Piszesz że Grajewo ma jedną z najlepszych ścieżek rowerowych,jesli to ta w stronę Toczyłowa to jeżdżenie rowerem dla relaksu obok pędzących tirów w smrodzie spalin ropy i chałasie jaki temu towarzyszy jest przyjemne - to sam się puknij w tę pustą głowę.

Niema sposobu na uczciwe rozliczenie zużycia ciepła w budynkach takich jak bloki .Mieszkając w środkowym mieszkaniu można nie mieć grzejników i zachować temperaturę pokojową ,ściany sąsiadów to też grzejniki i może ktoś wie jak to zmierzyć .

a co z parkingiem za Motusa sklepem, czyj jest spółdzielni czy Motusa

A więc to dzięki luteranizmowi Norwegia jest taka zasobna w surowce energetyczne i przez to obrzydliwie bogata jakież to proste!! To i my przejdźmy jak to autor nazwał gremialnie na luteranizm a pojawią się nagle w całym kraju szyby naftowe i ogromne złoża gazu a my będziemy bogaci... jednak to prawda czasami najlepsze bywa najprostsze rozwiązanie

Z tego co słyszałem na walnym mojej grupy to sprawa parkingów ruszy do przodu na wszystkich osiedlach. A co do śmieci to sm ma podpisaną stałą umowę na ich wywóz tzn. płacą ryczałtem(każdego m-ca tyle samo), więc nie jest to zależne od ich ilości.

Jestem ciekawa czy Prezes Spółdzielni . płaci za korzystanie z osiedlowego śmietnika? Ani jeden ani drugi nie mieszkają w zasobach Spółdzielni! Mało tego Prezes codziennie rano podjeżdża służbowym samochodem pod osiedlowy śmietnik i wyrzuca śmieci!!! A my mamy auta trzymać w garażach!?

Spółdzielnia mogła by zrobić porządny parking przy blokach 10,11,2 przy szpitalu zakaźnym! Szok co się tam wyrabia! Swobodnie dwa auta nie przejadą bo pobocze ulicy całe jest zastawione autami /nie dziwię się bo nie ma parkingu/. Zlikwidować trawnik pod płotem szpitala zakaźnego, zrobic parking i problem rozwiązany!

W odpowiedzi na pismo Pana Prezesa z dn. 16.03.2010r informuję co następuje:

AD 1). Zgodnie z Ustawą z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych
Art. 273. Kto, będąc członkiem zarządu spółdzielni mieszkaniowej, pełnomocnikiem, albo likwidatorem, wbrew obowiązkowi dopuszcza do tego, że spółdzielnia:
1) nie udostępnia członkowi spółdzielni mieszkaniowej odpisów oraz kopii dokumentów, o których mowa w art. 81,
2) nie rozlicza kosztów budowy lokalu w terminach, o których mowa w art. 10 ust. 3 albo art. 18 ust. 4
– podlega karze grzywny

Przypominam, iż o takie odpisy wystąpiłam do Pana w piśmie z dn.17.02.2010r i 01.03.2010r. Nadmieniam tu również fakt, iż podczas mojej wizyty w Spółdzielni Pana Zastępczyni – Halina Rostkowska również odmówiła mi wydania kserokopii tych dokumentów. Proponuję również przeczytać Dział III Statutu Spółdzielni.

WNIOSEK: Pan, łącznie z członkami Zarządu łamie prawo – Rozdział 11 Art.81 pkt.1,2 Ustawy z dn. 15 grudnia 2000r o spółdzielniach mieszkaniowych.

AD 2). „…Przed tegorocznym odśnieżaniem parkingów zostały rozwieszone ogłoszenia….”. Szanowny Panie – usuwanie śniegu rozpoczyna się od chwili kiedy spadnie śnieg do chwili kiedy przestanie zalegać. „…Parkingi były wielokrotnie odśnieżane na ile było to możliwe…”
Marnotrawi Pan pieniądze mieszkańców na zapłatę firmie która potrafi jedynie pługiem przez środek przejechać i śnieg ludziom pod garaż zapchać. Odśnieżanie i dbanie o stan i nawierzchnię chodników i parkingów powinno się odbywać w sposób umożliwiający swobodne korzystanie z części wspólnych jakimi one są. Tym bardziej, że zgodnie z ustawą z dn.24 czerwca 1994 r o własności lokali art.14 pkt. 4 koszty zarządu nieruchomością wspólną zawierają wydatki na utrzymanie porządku i czystości.

WNIOSEK: Jak wyżej wspomniałam – marnotrawienie pieniędzy mieszkańców na koszty nie przynoszące wymiernych korzyści. Firma profesjonalna posiada sprzęt stosowny – odśnieżarki, łopaty itp. I potrafi odśnieżyć bez względu na to czy samochody stoją czy nie i jaka jest odległość pomiędzy zaparkowanymi pojazdami. Oprócz tego codziennie zajmuje się utrzymaniem porządku.



AD 3). Domofony….. Sprzątanie klatek, otoczenia bloków….. (ad.2,3 pańskiego pisma)
Przepisy określają, jakie wydatki mogą być pokrywane z czynszu (art. 2 ust. 1 pkt 8a Ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego z dnia 21 czerwca 2001Dz.U. z 2001r. Nr 71, poz. 733)
8a) wydatkach związanych z utrzymaniem lokalu – należy przez to rozumieć wydatki, ustalane proporcjonalnie do powierzchni użytkowej lokalu w stosunku do powierzchni użytkowej wszystkich lokali w danym budynku, obciążające właściciela, obejmujące: opłatę za użytkowanie wieczyste gruntu, podatek od nieruchomości oraz koszty:
a) konserwacji, utrzymania należytego stanu technicznego nieruchomości oraz przeprowadzonych remontów,
b) zarządzania nieruchomością,
c) utrzymania pomieszczeń wspólnego użytkowania, windy, anteny zbiorczej, domofonu oraz zieleni,
d) ubezpieczenia nieruchomości,
e) inne, o ile wynikają z umowy.

Ustawa z dn. 24 czerwca 1994r o własności lokali (Dz.U.z 2000r Nr 80, poz.903 z późn.zm.):
Art. 14. Na koszty zarządu nieruchomością wspólna składają sie w szczególności:
1) wydatki na remonty i bieżąca konserwacje,
2) opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody, w części dotyczącej nieruchomości wspólnej, oraz opłaty za antenę zbiorcza i windę,
3) ubezpieczenia, podatki i inne opłaty publicznoprawne, chyba że są pokrywane bezpośrednio przez właścicieli poszczególnych lokali,
4) wydatki na utrzymanie porządku i czystości,
5) wynagrodzenie członków zarządu lub zarządcy.
Dz.U. 1999 Nr 74 poz.836 Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych: Rozdział 4 – Ogólne warunki użytkowania budynku§10 pkt1 – pomieszczenia w budynku przeznaczone do wspólnego użytkowania oraz elementy i urządzenia stanowiące wyposażenie budynku użytkowane intensywnie lub narażone na uszkodzenie powinny być objęte przeglądami co najmniej dwa razy w roku oraz poddawane odpowiedniej konserwacji – domofon!
§11 pkt 1 – pomieszczenia oraz urządzenia przeznaczone do wspólnego użytkowania mieszkańców powinny być utrzymywane w stanie technicznym, higieniczno-sanitarnym i estetycznym zapewniającym właściwe spełnianie założonych funkcji przez cały okres użytkowania budynku.

WNIOSEK: Rada Nadzorcza wespół z Panem uchwala regulamin porządkowy będący sprzecznym z przepisami – w/w ustawami.

AD 4). Drożność przewodów….. Szanowny Panie – rura tzw.”smrodówka” w tym bloku została zamontowana dopiero po mojej interwencji (domniemuję, iż przez 30 lat nie było jej w ogóle).
Spółdzielnia nie wywiązuje się zatem ze swoich obowiązków określonych w Dz.U. 1999 Nr 74 poz.836 Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych, które mówi o:
§5 pkt 1 – okresowej kontroli podlegają: pkt 2 ppkt 1 – ….balustrad i balkonów
Ppkt 2 – urządzeń zamontowanych do ścian i dachu budynków
§6 - …zakresem okresowej kontroli …. Należy objąć ….wszystkie pozostałe elementy budynku, a także estetykę budynku i jego otoczenia.
Na dzień dzisiejszy zacieka mi balkon i nie jest to usterka świeża. Wynika z braku szczelności pomiędzy płytą otaczającą balkon a ścianą budynku skutkiem czego balkon jest zalewany wodą podczas opadów.
WNIOSEK: Okresowe kontrole nie są przeprowadzane.

Pisze Pan „…sprawna wentylacja zależy od prawidłowego użytkowania lokalu….” – To znaczy jakiego użytkowania? Mieszkanie jest wietrzone, otwory wentylacyjne są odsłonięte. Rozumiem, że jak zaczyna śmierdzieć to ja mam wyjść z domu i wtedy nie będzie problemu?
AD 5). „…. Znajdujące się na terenach Spółdzielni … urządzenia na placach zabaw….”
Definicja placu zabaw:
Plac zabaw - wydzielone miejsce (często ogrodzone), przeznaczone do zabawy dla dzieci. Urządzenia placów zabaw są wg Prawa Budowlanego obiektami budowlanymi postrzeganymi jako elementy małej architektury.
Wyposażenie placu zabaw najczęściej stanowią: piaskownica, zjeżdżalnia, huśtawka, huśtawka na desce, tzw. ważki, karuzela, bujak sprężynowy, system drabinek (drewnianych, lub metalowych), oraz inne bardziej, lub mniej skomplikowane zestawy wielofunkcyjne. Wokół placu powinny być rozmieszczone ławki dla opiekunów bawiących się dzieci. Plac zabaw powinien być również ogrodzony.
Projekt placu zabaw
Ciekawe i funkcjonalne miejsce zabaw można osiągnąć dzięki profesjonalnemu i stworzonemu z wyobraźnią projektowi. Stosowane rozwiązania uwzględniać powinny m.in. takie czynniki jak:
potrzeby dzieci, młodzieży, dorosłych i rodziców
zróżnicowanie ukształtowania otoczenia
warunki klimatyczne, w tym: zwiększone występowanie nasłonecznienia, wiatru, czy deszczu
warunki dotyczące ewentualnego zanieczyszczenia, czy hałasu
bezpieczeństwo i funkcje urządzeń
Właściwie przygotowany projekt placu zabaw:
Wymiary elementów i stopień skomplikowania konstrukcji poszczególnych urządzeń do zabawy, powinny odpowiadać docelowej grupie wiekowej użytkowników. Rozwiązania konstrukcyjne, powinny uniemożliwiać dzieciom poniżej 3 roku życia dostęp do urządzeń przewidzianych dla starszych grup dzieci, np. poprzez umieszczenie najniższego stopnia na wysokości minimum 40 cm od poziomu podłoża.
Znaczenie strefy bezpieczeństwa i materiałów z jakiego wykonane jest podłoże na placu zabaw
Większość wypadków, jakie zdarzają się na placach zabaw, wynika ze złej konserwacji, źle zaprojektowanej konstrukcji urządzenia, niewłaściwej strefy bezpieczeństwa, lub nieodpowiedniego podłoża.
Najnowsze normy zawierają regulacje w zakresie stref bezpieczeństwa i materiałów z jakich powinno być wykonane podłoże, dla różnych rodzajów wyposażenia placów zabaw. W pewnych - określonych przepisami przypadkach, strefy bezpieczeństwa sąsiadujących ze sobą urządzeń mogą się przecinać.
Zbiór przepisów dotyczących placów zabaw
Normy odnoszące się do bezpieczeństwa placów zabaw obejmują nie tylko wymagania dotyczące samych urządzeń, ale także zagadnienia związane z eksploatacją i zarządzaniem placów, wymogami dotyczącymi nawierzchni amortyzujących itp. Normy te nie są dokumentami obligatoryjnymi, jednak stanowią wytyczne do zapewnienia wymaganego poziomu bezpieczeństwa. Dlatego też, stanowią punkt odniesienia dla Inspektorów Nadzoru Budowlanego w trakcie kontroli placów zabaw, a także Inspektorów Inspekcji Handlowej, powołanych na wniosek Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Poza wymogami norm z grupy 1176 i 1177, place zabaw powinny spełniać wymagania prawa budowlanego, oraz ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów z dnia 12 grudnia 2003r.
Powyższe powołane normy krajowe, odwołują się także do norm europejskich, gdzie określone są parametry, jakim powinny sprostać poszczególne elementy konstrukcji wykorzystywane przy budowie placów zabaw. Dotyczą one głównie obciążeń śniegiem, wiatrem, zastosowaniem w procesie produkcyjnym odpowiednich gatunków drewna i impregnatów, a także ogólnego bezpieczeństwa produktów.
Normy PN-EN dotyczące placów zabaw
PN-EN 1176-1:2009
Wyposażenie placów zabaw i nawierzchnie -- Część 1: Ogólne wymagania bezpieczeństwa i metody badań.
PN-EN 1176-2:2009
Wyposażenie placów zabaw i nawierzchnie -- Część 2: Dodatkowe wymagania bezpieczeństwa i metody badań huśtawek.
PN-EN 1176-3:2009
Wyposażenie placów zabaw i nawierzchnie -- Część 3: Dodatkowe wymagania bezpieczeństwa i metody badań zjeżdżalni.
PN-EN 1176-4:2009
Wyposażenie placów zabaw i nawierzchnie -- Część 4: Dodatkowe wymagania bezpieczeństwa i metody badań kolejek linowych.
PN-EN 1176-5:2009
Wyposażenie placów zabaw i nawierzchnie -- Część 5: Dodatkowe wymagania bezpieczeństwa i metody badań karuzeli.
PN-EN 1176-6:2009
Wyposażenie placów zabaw i nawierzchnie -- Część 6: Dodatkowe wymagania bezpieczeństwa i metody badań urządzeń kołyszących.
PN-EN 1176-7:2009
Wyposażenie placów zabaw i nawierzchnie -- Część 7: Wytyczne instalowania, sprawdzania, konserwacji i eksploatacji.
PN-EN 1176-10:2009
Wyposażenie placów zabaw i nawierzchnie -- Część 10: Całkowicie obudowany sprzęt do zabaw.
PN-EN 1176-11:2009
Wyposażenie placów zabaw i nawierzchnie -- Część 11: Dodatkowe wymagania bezpieczeństwa i metody badań przestrzennych konstrukcji sieciowych.
PN-EN 1177:2009
Nawierzchnie placów zabaw amortyzujące upadki -- Wyznaczanie krytycznej wysokości upadku.
Nadmieniam, iż nie interesuje mnie plac zabaw w sąsiedztwie budynków 61 i 62, ponieważ jest to teren zbytnio oddalony od mojego miejsca zamieszkania i absurdem byłoby wożenie dziecka samochodem na plac tam położony. Jak również absurdem jest wysyłanie dziecka na „…ogólnodostępne boisko do gry przy szkołach…” które również są położone w znacznej odległości od bloku w którym mieszkam.
WNIOSEK: Wszystkie „place zabaw” znajdujące się na terenie Spółdzielni nie spełniają żadnych norm przewidzianych polskimi przepisami. Spółdzielnia nie dba o dobro mieszkańców. Zamiast tego uchwala statuty porządkowe wyznaczające jedynie zakazy.
AD 6). Regulaminy zużycia wody oraz centralnego ogrzewania naruszają dobro mieszkańców.
Przepisy regulujące indywidualne rozliczanie kosztów ciepła w budynku wielolokalowym zawiera ustawa Prawo Energetyczne. Jej nowelizacja obowiązująca od 3.05.2005r. wprowadziła istotne dla odbiorców ciepła zasady (art. 45a). Ustawa obowiązuje do rozliczania kosztów zakupionego ciepła na wszystkie lokale w danym budynku. rozliczając koszty ciepła na ogrzewanie zarządca powinien zastosować właściwą metodę i wykorzystać do tego celu: ciepłomierze, urządzenia wskaźnikowe (podzielniki kosztów ogrzewania) oraz powierzchnię lub kubaturę lokali (art.45a ust.9). Każda z wybranych metod powinna:
   • zapewnić prawidłowe warunki eksploatacji budynku – określa je ustawa Prawo Budowlane
   • uwzględnić współczynniki korygujące wynikające z ponoszonych faktycznych strat ciepła
  • stymulować energooszczędne zachowania użytkowników lokali
   • zapewnić ponoszenie opłat za ciepło odpowiednio do jego zużycia.

Z powyższego wynika, że metodą rozliczania, która umożliwi spełnienie tych wymogów jest metoda  rozliczania zależnego od zużycia, na podstawie wskazań podzielników kosztów ogrzewania. Metoda rozliczania kosztów ogrzewania według powierzchni lub kubatury nie spełnia dwóch ostatnich z wymienionych wyżej wymogów ponieważ nie prowadzi ona do energooszczędnych zachowań lokatorów a także wyznaczania faktycznych kosztów ponoszonych przez użytkownika lokalu. Interpretacja art.45a w Prawie Energetycznym przez Ministerstwo Gospodarki:
„Dokonując zgodnie z art.45a ust. 8 ustawy, wyboru metody rozliczania całkowitych kosztów zakupu ciepła na poszczególne lokale właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego musi mieć na uwadze zapisy ust. 9, art.45a ustawy, tzn. aby wybrana metoda stymulowała energooszczędne zachowania lokatora oraz zapewniała ponoszenie opłat w sposób odpowiadający zużyciu ciepła. oznacza to, że metoda rozliczania kosztów ciepła wykorzystująca powierzchnię lub kubaturę poszczególnych lokali powinna być stosowana tylko wówczas gdy nie ma możliwości, np. z przyczyn technicznych zastosowania metod wykorzystujących wskazania ciepłomierzy lub wskazania urządzeń wskaźnikowych”.
Podzielniki kosztów ogrzewania wprowadza się w celu zastąpienia opłaty ryczałtowej za energię cieplną indywidualnym rozliczaniem kosztów. Ma to doprowadzić do wymiernych korzyści ekonomicznych dla lokatorów, wynikających z oszczędzania tej energii. Dzięki wprowadzeniu podzielników możliwe jest uzyskanie oszczędności do ok. 30%.
Stosowane są dwa rodzaje podzielników: podzielniki cieczowe i podzielniki elektroniczne. Podzielnik cieczowy gdzie poprzez ilość odparowanej cieczy pomiarowej w ciągu sezonu grzewczego wskazuje ilość umownych jednostek wyemitowanego przez grzejnik ciepła, która odczytywana jest na umieszczonej obok skali.
Ciecz pomiarowa paruje stale, w niskich temperaturach bardzo powoli, w wyższych szybkość parowania rośnie. A więc ciecz paruje, aczkolwiek bardzo powoli, również wtedy, gdy grzejnik jest zimny, poza sezonem grzewczym. Jak wynika z różnych publikacji dotyczących tychże podzielników „…A jak za dużo kresek macie dajcie flaszkę zawsze to trochę odejmą - spróbujcie a się przekonacie…” Jednym odejmą, innym dodadzą.
W związku z powyższym tak jak w poprzednim piśmie domagam się zamontowania podzielnika elektronicznego. Podzielnik elektroniczny nie zlicza impulsów w okresie przerwy w ogrzewaniu ( nie zlicza emisji ciepła, gdy temperatura powierzchni grzejnika jest niższa od zaprogramowanej wielkości startowej temperatury).
Odczytu wskazań podzielników elektronicznych, także można dokonywać wzrokowo w oknie podzielnika i zapisywać na karcie odczytu, lub rejestrować za pomocą elektronicznych czytników i przenosić do komputera. Dodatkowo można wyświetlić dane zapamiętane przez podzielnik, dotyczące zużycia za poprzednie okresy grzewcze do dwóch lat wstecz. Zaletą podzielników elektronicznych jest możliwość wyposażenia ich w moduł radiowy, czyli miniaturową radiostację o zasięgu od kilkunastu do kilkudziesięciu metrów, przekazującą odczyt do centralki zbierającej dane z całego budynku. Eliminuje to potrzebę wchodzenia do mieszkań przez osoby dokonujące odczytu.
Zadziwiają mnie tutejsze ceny, mając na uwadze fakt, iż ceny podawane przez MPEC Białystok są wyższe od cen PEC Grajewo to finalnie koszty ogrzewania mieszkania Grajewo są o 2/3 wyższe przy tym samym metrażu w Białymstoku. Powołując się na art.4 pkt 64 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych żądam wyjaśnienia na jakiej podstawie.
Jak się Pan ustosunkuje do danych poniżej?
Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa w Grajewie oplata za C.O. ryczałt przez cały rok 2,40 PLN x 50 metrowe mieszkaniex12 m-cy=1 440PLN + ewentualna dopłata w.g wskazań z podzielnikow ciepła+ oplata za odczyt podzielników 10,37 PLN za 1 podzielnik (ilość wyparowanej cieczy w. wskazań kresek). Rozliczenie w.g licznika głównego i wskazań podzielników wyparkowych na podstawie ubytku cieczy.
Spółdzielnia Mieszkaniowa "ZGODA" 1,40 PLNx6 m-cyx50m kw mieszkanie=420 PLN (oplata tylko za sezon grzewczy) Rozliczenie w.g wskazań głównego licznika ciepła i pow.z m kw ???
Skąd aż takie rozbieżności na terenie tego samego miasta??

WNIOSEK: Spółdzielnia świadomie naraża mieszkańców na „zawyżone” opłaty za centralne ogrzewanie. Jest to działanie na szkodę mieszkańców. Narusza przepisy Dz.U. 1999 Nr 74 poz.836 Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych:
§2 – Rozporządzenie określa warunki które mają zapewnić
pkt.5 możliwość racjonalizacji zużycia wody i nośników energii zgodnie z wymaganiami użytkowników lokali, lecz w sposób nie naruszający interesów osób trzecich i nie powodujący pogorszenia właściwości użytkowych i technicznych budynku i związanych z nim urządzeń
pkt.6 – racjonalne wykorzystanie energii

AD 7) Dział X statutu Spółdzielni – używanie lokali i opłaty:
Pkt.2. Członkowie Spółdzielni będący właścicielami lokali są obowiązani uczestniczyć  w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem ich lokali, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami Statutu. Od członka będącego właścicielem lokalu, niezależnie od jego obowiązków w zakresie pokrywania kosztów zarządu nieruchomością wspólną Spółdzielnia może żądać wpłat na fundusz remontowy,  o którym mowa w art. 6 ust. 3 Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.
Pkt.3. Koszty eksploatacji i utrzymania, o których mowa w ust. 1 i 2 obejmują w szczególności koszty administrowania nieruchomością, podatki, koszty energii cieplnej /na potrzeby ogrzewania lokali i podgrzania wody/, dostawy wody i odprowadzania ścieków, wywozu nieczystości oraz odpisy na fundusz remontowy.
Natomiast § 87 pkt.6 Statutu Spółdzielni, dzieł X mówi o tym, że. szczegółowe zasady tworzenia i gospodarowania funduszem remontowym określa regulamin uchwalony przez Radę Nadzorczą.
WNIOSEK: Takiego regulaminu na stronie internetowej nie zauważyłam – czyżby taki regulamin w Spółdzielni nie istniał?. Nie otrzymałam również jego kopii.

AD 8) Stwierdzam również marnotrawienie pieniędzy mieszkańców w opisywanym na stronie internetowej Sprawozdaniu z działalności w zakresie remontów i eksploatacji. Dokładniej: ….”wymianie stolarki okiennej na klatkach schodowych i wiatrołapach w budynkach na Os. Południe Nr 11,15,18, 19,23,24,25,26,28A….”
Szanowny Panie – wiatrołapy w blokach nie spełniają wymogów stawianych przez prawo budowlane, Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 r. (Dz.U. Nr 75, poz. 690):
§ 63. [Ochrona przed chłodem] Wejścia z zewnątrz do budynku i pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi należy chronić przed nadmiernym dopływem chłodnego powietrza przez zastosowanie przedsionka, kurtyny powietrznej lub innych rozwiązań nieutrudniających ruchu.
§ 64. [Wymóg oświetlenia] Wejście do budynku i do każdej klatki schodowej powinno mieć elektryczne oświetlenie zewnętrzne.
§ 245. [Klatki schodowe] W budynkach:
1) niskim (N), zawierającym strefę pożarową ZL II,
2) średniowysokim (SW), zawierającym strefę pożarową ZL I, ZL II, ZL III lub ZL V,
3) niskim (N) i średniowysokim (SW), zawierającym strefę pożarową PM o gęstości obciążenia ogniowego powyżej 500 MJ/m2 lub pomieszczenie zagrożone wybuchem,
należy stosować klatki schodowe obudowane i zamykane drzwiami oraz wyposażone w urządzenia zapobiegające zadymieniu lub służące do usuwania dymu.
Stwierdzam również, że taka konstrukcja wiatrołapów powoduje nadmierne zużycie energii służącej ogrzaniu klatki schodowej (czyli wspólnej części) jak też powoduje nadmierne zużycie ciepła w mieszkaniach. Brak drugich drzwi, zbyt duże przeszklenie wiatrołapu, nadmiernie zużyte drzwi wejściowe.

WNIOSEK : Naruszenie Ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo Spółdzielcze

Dziennik Ustaw 2003 nr 188 poz. 1848
DZIAŁ VII Gospodarka spółdzielni Art. 67. Spółdzielnia prowadzi działalność gospodarczą na zasadach rachunku ekonomicznego przy zapewnieniu korzyści członkom spółdzielni.

AD 9) Regulamin rozliczania zużycia wody §1 zawiera zapisy:
13. Właścicielem wodomierzy w mieszkaniach jest użytkownik lokalu z wyłączeniem najemcy.
14. Obowiązkiem właściciela wodomierzy jest:
- konserwacja wodomierzy,
- legalizacja po okresie jej utraty,
- wymiana lub naprawa uszkodzonego wodomierza z obowiązkiem powtórnej legalizacji
Domaganie się od członków spółdzielni wnoszenia dodatkowych opłat związanych z legalizacją czy zakupem wodomierzy nie mieści się w dyspozycji art. 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, natomiast pokrywanie kosztu zakupu wodomierzy ze stawki eksploatacyjnej lub funduszu remontowego, jest właściwym rozwiązaniem
WNIOSEK: Kolejny zapis uchwalony przez Radę Nadzorczą sprzeczny z prawem.

AD 10). Wywieszanie na klatce informacji na temat zużycia wody w mieszkaniu i opłat z tym związanych - nie wyrażam zgody na takie publikowanie danych dotyczących mojej osoby. Spółdzielnia narusza taką publikacją prawo konstytucyjne art. 47 – gwarantujący obywatelom prawo do prywatności oraz art. 51 gwarantujący każdemu prawo do ochrony informacji dotyczących jego osoby. Artykuły te oznaczają prawo do intymności, samotności, ochrony życia prywatnego, rodzinnego, ochrony tajemnicy korespondencji i innych dóbr osobistych. Oznaczają także obowiązek państwa, do zapewnienia prywatności.
Rozliczenia które Spółdzielnia wystawia są zbyt mało szczegółowe. Domniemać należy, że opłat jest więcej, natomiast Spółdzielnia próbuje zataić przed mieszkańcami właściwe koszty utrzymania lokali. I tak, np. cena m3 ciepłej wody w Spółdzielni jest trzykrotnie wyższa od ceny w Białymstoku. Jak już wcześniej zaznaczałam, ceny MPEC Białystok są wyższe od cen PEC Grajewo. W załączeniu przedstawiam rozliczenie z Białegostoku i takiego samego rozliczenia domagam się od Spółdzielni. Z wyszczególnieniem wszystkich pozycji za które wnosi się opłaty. (art.4 pkt 64 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych). Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 17.11.2004 roku (sygn. akt IV CK 220/04), aktualny jest pogląd, że jeżeli członek spółdzielni mieszkaniowej kwestionuje obciążenie go opłatami związanymi z używaniem lokalu, to nie ma on obowiązku udowodnienia, jaka powinna być prawidłowa wysokość tych opłat, lecz obowiązek wykazania tej okoliczności spoczywa na spółdzielni mieszkaniowej.
WNIOSEK: Spółdzielnia ukrywa opłaty.
AD 11). Gołym okiem daje się zauważyć nieestetyczny wygląd bloków

WNIOSEK: stwierdzam naruszenie Dz.U. 1999 Nr 74 poz.836 Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych:
§2 – Rozporządzenie określa warunki które mają zapewnić
pkt.3 – utrzymanie wymaganego stanu estetycznego budynku…

AD 12) Świadome i naumyślne wprowadzanie mieszkańców w błąd w kwestii skrzynek na listy.
24 sierpnia 2008r minął ustawowy termin wymiany tradycyjnych skrzynek pocztowych na euro skrzynki. Euroskrzynki to pojemniki na listy, których listonosz nie musi otwierać, a przesyłki wrzuca się przez otwór z klapką. Do korespondencji nikt niepowołany nie ma dostępu, a listy i ulotki może wrzucać każdy.
Obowiązek ich zamontowania narzuciła Polsce Unia Europejska. To element pozbawiania Poczty Polskiej monopolu. – Termin wymiany wynika z ustawy Prawo Pocztowe z 2003 roku.
Koszt zakupu i montażu euroskrzynek został zatem doliczony do opłat na fundusz remontowy. Czyli praktyce oznaczało to, że każdy z mieszkańców musiał zapłacić za ich wymianę. Mieszkaniec – właściciel skrzynki w sytuacji kiedy nie chce otrzymywać reklam powinien na otwór swojej skrzynki nakleić naklejkę „Proszę nie wrzucać reklam” którą to powinien był otrzymać razem z kluczami.

WNIOSEK: Spółdzielnia od dawna zaniedbuje obowiązki wynikające z przepisów. Zarząd wraz z Radą Nadzorczą uchwalają jednostronne zarządzenia działając na szkodę mieszkańców.

Brawo Brawo wreście ktoś wygarnoł .. praktyki spółdzielni jeszcze raz Brawo

bez znaczenia ....jestes madra kobietą......tylko czy to cos da te Twoje pisanie

Jak masz tyle do powiedzenia to sie podpisz, szkoda tylko ,że nie piszesz jak jest w Ełku, Warszawie jakie są opłaty dla porównania.

Ludzie! czy wy nie widzicie problemu, nie widzicie co tu się dzieje!Czy to tylko parkingi są problemem przejrzyjcie w końcu na oczy i spójrzcie o co kobieta walczy ze spółdzielnią - jaki wystosowała list do prezesunia SM.

Bez zmiany prezesa i zarządu będziecie dalej pisać swoje poematy i koncerty zyczeń

Ludzie! czy wy nie widzicie problemu, nie widzicie co tu się dzieje!Czy to tylko parkingi są problemem przejrzyjcie w końcu na oczy i spójrzcie o co kobieta walczy ze spółdzielnią - jaki wystosowała list do prezesunia SM.

Podpisałam się na papierze. Ełk, Warszawa - to już inne województwo i takie porównania nie miałyby racji bytu. Dlatego ceny są z Grajewa, Białegostoku. Są organy kontroli, ścigania i inne instytucje które takimi rzeczami się zajmują. A mieszkańcom proponuję przejrzeć na oczy i zobaczyć ile pieniędzy z ich kieszeni ucieka. Ludzie - czasy dyktatury się skończyły, samowoli rządowej też. Macie rodziny, znajomych w innych miastach - doskonale wiecie jak to u innych wygląda. Dlaczego nic z tym nie robicie? Czy wiecie, że powstało w Waszym mieście Grajewskie Stowarzyszenie Obrony Praw Członków i Lokatorów Spółdzielni Mieszkaniowych? Może w końcu zbierzecie się wszyscy i zrobicie porządek?

Uważam ,że niektóre sprawy należy wyjaśnić i pytania /uwagi /skierowane do Pana Prezesa są słuszne .Jeżeli pozostaniemy w tym przekonaniu , że nic to nie da to jeszcze w tym roku otrzymamy następne podwyżki.

brawo w końcu ktoś napisał całą prawdę o naszej kochanej spółdzielni

. Ludzie zróbmy coś bo wszyscy pójdziemy z torbami.

Ludzie juz wkrótce będziecie mieli w swoich skrzynkach pocztowych zawiadomienie o zebraniu Grajewskiego Stowarzyszenia Obrony Praw Członków i Lokatorów Spółdzielni Mieszkaniowych? Zapraszamy serdecznie podejdźcie do tego z uwagą zarty się skończyły dość juz płacić za coś co nie powinniśmy. Im więcej osób przyjdzie tym lepiej moze w końcu przejrzycie na oczy.

Ciekawe kto jest kandydatem na prezesa z ramienia stowarzyszenia.NIE GAŃ SZEFA SWEGO MOŻESZ MIEĆ GORSZEGO.

Odnośnie miejsc parkingowych to może mam dobry pomysł. Nie wiem czy spółdzielnia miała by pieniądze na taką inwestycje, ale można wybudować parking taki jak przy supermarketach dwupoziomowy zadaszony strzeżony z odkurzaczem i innymi udogodnieniami. Wiem że to brzmi trochę nierealnie ale znlazło by się chętnych na takie rozwiązanie z możliwością wykupienie miejsca parkingowego czy wynajmu. Bo szkoda auta które stoi pod chmurka.

Wiesz co ANTEK ... Ręce opadają... Brak słów!

ANTEK! Mam Ci dobrą wiadomość : jeszcze nie ma Stowarzyszenie kandydata na PSM możesz być NR.1 (śmiało startuj)

A pytanie nurtujące - czemu w zgodzie czynsz jest o wiele mniejszy niz w SMLW jak to jest - to samo miasto a rozne ceny!! PS stawie sie na spotkaniu stowarzyszenia - trzeba pomyslec o odwolaniu zarzadu czuje wiele osob sie podpisze.......!! Glosujmy i wybierajmy nowych mlodych bardziej postepowych!!

Stanowisko Prezesa nie jest dożywotnie. Ktokolwiek by je zajmował, powinien przestrzegać prawo i przepisy obowiązujące w danym kraju. A przede wszystkim powinien działać dla dobra mieszkańców, bo to dzięki nim ma stanowisko. Stanowisko odpowiedzialne, które powinno być godnie reprezentowane. Spółdzielnia to ludzie, wszyscy mieszkańcy którzy sądzili, ze ich ciężko zarobione pieniądze będą wydawane z pożytkiem i dla dobra ogółu. A tu...wystarczy popatrzeć na to jak to osiedle wygląda - czas zatrzymał się 30 lat temu - tyle, ze 30 lat temu wszystko było nowe. Czasy się zmieniły. A Prezes, Rada.... zawsze można zmienić. I to nie tylko w Spółdzielni. Proponuję wszystkim czytającym zapoznać się z tym co publikują w internecie - nawet Zarząd PEC się zmienia jeśli jest taka potrzeba (ostatnio po sąsiedzku w Suwałkach).
Zapraszam do lektury i wyciągnięcia wniosków
http://info.wiadomosci.gazeta.pl/szukaj/wiadomosci/pracownicy+sp%C3%B3%C5%82dzielni

To mamy następne Stowarzyszenie Obrony Praw Lokatorów.Już jedno stowarzyszenie kiedyś było, co to sprowadziło na spółdzielnię NIK i dołożyło nam dodatkowe 40 miliardów (4 mln nowych zł) dodatkowego kredytu(tzw.ugody) do spłaty.Ciekawe co teraz to stowarzyszenie wywinie.Nie wierzę w obiecanki.

Skoro ktoś wywijał wały to sam powinien był ponieść konsekwencje a nie na ludzi (mieszkańców) zwalać. Widocznie nikt nie doprowadził sprawy do końca - nikt nie złozył doniesienia do Prokuratury??? Az dziw bierze.....

I tak już całkiem na marginesie - dla porównania - mieszkanie w Spółdzielni (nie Wspólnocie) 60m2 - Grajewo - opłaty 380zł m-cznie, Białystok 330zł m-cznie - z tą różnicą, że w Białymstoku jest sprzątaczka która codziennie sprząta klatki ( a nie mieszkańcy sami!), parkingi są odśnieżane ( a nie samemu trzeba, po Pan z pługiem się nie zmieścił), bloki są ocieplone nowoczesną metodą (styropian+tynk strukturalny), a nie pożal się Boże blacha na zmianę z pustakami, klatki mają podwójne drzwi i każda z nich zamontowany domofon ( z funduszu remontowego a nie z własnej kieszeni mieszkańców, klatki zaś jakie są każdy widzi, sezon grzewczy jest wtedy kiedy grzejniki grzeją i są na nich podzielniki elektronicznie, a na wydruku ze Spółdzielni jest wyszczególniona każda pozycja. Zebrania są organizowane tak, żeby wszyscy mogli przyjść jednocześnie, a nie na raty po 10 osób (bezsens albo obawa Rady, że ją przegłosują ??). O placach zabaw i całej reszcie (takiej jak np. jakość wody w kranach i zwrotach w wysokości 50%!!! za wymianę okien) nie wspomnę.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.