"Bitwa pod Mławą"

aktualizacja: 2017-09-06 22:51:11     nr wiadomości: 32896     przeczytano: 1322     Ilość komentarzy komentarze: 0

X Jubileuszowa edycja Bitwa pod Mławą - 26.08.2017 r.

W tym roku w dniu 26 sierpnia, na historycznych polach - nieopodal Uniszek Zawadzkich, po raz dziesiąty zjechali się rekonstruktorzy „wrześniowi” z całej Polski. Ich celem było odtworzenie działań wojennych z 1939 – nazwane przez historyków „Bitwą pod Mławą”. Już po raz piąty, w tym jednym z największych widowisk rekonstruktorskich w Europie, udział wzięła Grupa Rekonstrukcji Historycznej 9 Pułku Strzelców Konnych z Grajewa. Tym razem, grajewscy rekonstruktorzy zaprezentowali się kilkudziesięciotysięcznej widowni w nieco okrojonym składzie. W inscenizacji udział wzięła sekcja niemiecka grupy – prezentując swój pojazd pancerny – Kfz 13 Adler. Polskie wojsko „wrześniowe” reprezentowane było przez strzelca konnego uzbrojonego w ręczny karabin maszynowy wz. 28. Rekonstrukcja obejmowała sceny związane z obroną tzw. Pozycji Mławskiej , o którą tak zaciekle walczyli żołnierze Wehrmachtu, w początkowych dniach września. Jak co roku, rekonstrukcja tych wydarzeń , oddaje hołd bohaterskim żołnierzom polskim , których tak wielu prochy spoczywają w okolicach Mławy.

W tym samym czasie, odbył się Piknik Militarny połączony z świętem 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Hetmana Wincentego Gosiewskiego, która nosi chlubne tradycje 20 Dywizji Piechoty – obrończyni „Pozycji Mławskiej” Na pikniku tym, żołnierze Wojska Polskiego zaprezentowali współczesne uzbrojenie Polskiej Armii.

Zarówno rekonstrukcja „Bitwy pod Mławą” jak i piknik militarny, cieszyły się wielkim zainteresowaniem licznie zgromadzonej publiczności.

FOT.GRH 9PSK

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.