piątek, 29 marca 2024

Powiat Grajewski

"Biebrzańskie Sianokosy"

10 września 2016 r. na terenie Bagno Ławki przy wieży widokowej na Carskiej Szosie odbyły się XV Mistrzostwa Świata w Koszeniu Bagiennych Łąk dla Przyrody "Biebrzańskie Sianokosy".

Mistrzostwa odbyły się przy upalnej pogodzie i po raz drugi z rzędu w warunkach dużej suszy. Mimo koszenia na bagnie, buty gumowe nie były konieczne. Zawodom cały czas towarzyszył „żywy” ŁOŚ – król bagien, który jest w herbie Powiatu Grajewskiego. Po raz pierwszy pole treningowe i miejsce do rozgrzewki miało oficjalną nazwę  „ŁOSIA ŁĄCZKA”.

Zawodom towarzyszyło wiele gier, zabaw i konkursów z zakresu wiedzy o bagnach. Także Placówka Terenowa KRUS z Grajewa wystawiła swoje stoisko, gdzie można było zasięgnąć porady, informacji, wziąć udział w konkursie wiedzy o bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym i zdobyć nagrody.

W mistrzostwach Świata startowały 23 zespoły. Z zagranicy były ekipy z:  Czech, Białorusi, Belgii i Węgier. Wśród krajowych drużyn najwięcej było z gmin biebrzańskich. Największym jednak zainteresowaniem mediów i publiczności cieszyły się panie, które chwyciły za kosę i zmierzyły się z koszeniem traw na bagnie, za co zdobyły „Koszyki Wójtowej”.

Z terenu naszego powiatu startowały dwie drużyny, które uzyskały b.dobry czas:

-„POWIAT  GRAJEWSKI” – drużyna Starosty Grajewskiego – kosiarze: Janusz Stryjecki i Andrzej Sobolewski z Rajgrodu,

-„RAJGRODZKIE  KOSY” – drużyna Burmistrza Rajgrodu   – kosiarze: Ryszard Stempiński i Stefan Stempiński z Rajgrodu.

 

 W konkursie dla VIP-ów „Wójtowe Osełki” zdobyli m.in.:  

-Zygmunt Kruszyński – Starosta Grajewski,

-Stanisław Kossakowski – Przewodniczący Rady Powiatu Grajewskiego,

-Ireneusz Gliniecki – Burmistrz Rajgrodu,

-Józef Mioduszewski – b.poseł na Sejm RP.

 

Do koszenia stawiły się Parki Narodowe: Białowieski PN, Biebrzański PN, Świętokrzyski PN, Tatrzański PN, Karkonoski PN drużyna męska i żeńska, oraz z Belgii, Czech, Węgier i Białorusi.


Celem Mistrzostw jest ocalenie liczącej setki lat tradycji koszenia podmokłych łąk oraz spopularyzowanie idei czynnej ochrony przyrody terenów bagiennych. Organizatorzy mają na celu rozwinięcie współpracy pomiędzy parkami narodowymi i krajobrazowymi, a organizacjami lokalnymi i regionalnymi w takich dziedzinach jak: ochrona przyrody, edukacja ekologiczna, kultura, turystyka oraz rozwój społeczno-gospodarczy.

 

Organizatorzy:
- Biebrzański Park Narodowy

- Urząd Gminy Trzcianne

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.