piątek, 29 marca 2024

Wiadomości

Aktywna Integracja


 

   

    Realizacja zatrudnienia socjalnego w ramach projektu Grajewskie Centrum Aktywnej Integracji II

 

    Centrum Integracji Społecznej w Grajewie we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej od stycznia 2017r. realizuje projekt pt. Grajewskie Centrum Aktywnej Integracji II. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Dzięki  projektowi zostało zatrudnionych 10 uczestników w Centrum Integracji Społecznej w ramach Indywidualnego Programu Zatrudnienia Socjalnego: 5 kobiet, które są uczestniczkami warsztatu opieki nad osobami starszymi i chorymi oraz 5 mężczyzn, którzy są uczestnikami warsztatu  porządkowo- ogrodniczego.

    Opiekunem dla odbywających praktykę zawodową uczestników CIS, jest instruktor warsztatu opieki nad osobami starszymi i chorymi, którego zadaniem jest udzielanie wskazówek oraz pomoc w wypełnianiu powierzanych zadań w ramach bezpłatnych praktyk. Przez pierwszy miesiąc uczestnictwa w  warsztacie, odbywały się zajęcia teoretyczne dotyczące: pierwszej pomocy przedmedycznej, chorób starości, organizowania czasu wolnego osobom starszym i chorym, a także organizowania opieki długoterminowej. Zrealizowane zostały również zajęcia z technik rehabilitacji w wodzie na Pływalni Miejskiej w Grajewie. W ramach praktyk uczestniczki niosą nieodpłatną pomoc osobom niepełnosprawnym w Domu Pomocy Społecznej w Grajewie oraz pacjentom  w Szpitalu Ogólnym im. W. Ginela w Grajewie zazwyczaj na Oddziale Internistyczno- Kardiologicznym pod czujnym okiem trenera. Praktyki w owych placówkach odbywają  się zazwyczaj na przemiennie przez okres około jednego miesiąca. Każdy dzień pracy opisywany jest przez uczestników w dzienniku praktyk. Na koniec odbywających się praktyk w danej placówce, instruktor ocenia zaangażowanie, sumienność, pracowitość, punktualność i kulturę osobistą każdej z uczestniczek. Kobiety chętnie angażują się w przydzielone prace, cechują się empatią, nawiązują dobry kontakt z pacjentami, otrzymują pochwały od pracowników Szpitala Ogólnego w Grajewie, wykonują wiele czynności pielęgnacyjnych u pacjentów.

    Instruktor warsztatu porządkowo- ogrodniczego również zobowiązany jest do udzielania uczestnikom wskazówek i pomocy w wypełnianiu powierzonych zadań w ramach realizowanych bezpłatnych praktyk. Uczestnicy tego warsztatu również uczestniczyli w zajęciach teoretycznych przygotowanych przez trenera z zakresu: obsługi maszyn i urządzeń ogrodniczych i pielęgnacji ogrodów oraz terenów zielonych. Uczestników CIS możemy spotkać na terenach zielonych należących do miasta Grajewo, w parku Solidarności i w innych parkach miejskich miasta Grajewo, gdzie wykonują bezpłatną pracę o charakterze użyteczności publicznej, tj. sprzątanie ulic, parków miejskich, koszenie trawy, pielenie i wiele innych, dzięki którym nasze miasto jest zadbane i czyste. Mężczyźni dbają o sprzęt, którym pracują, zajmują się ich konserwacją, wywiązują
się z przydzielonych obowiązków.

    Uczestnicy projektu wzięli udział w indywidualnych zajęciach z psychologiem i doradcą zawodowym oraz w zajęciach grupowych z trenerem umiejętności społecznych. Centrum Integracji Społecznej organizuje również codziennie poczęstunek dla uczestników projektu w formie kawy, herbaty i zimnych przekąsek. W każdy poniedziałek uczestniczki warsztatu opieki nad osobami starszymi i chorymi uczęszczają na zajęcia prowadzone przez instruktora do Centrum Tradycji Mleczarstwa w Grajewie, gdzie m. in. podsumowywany jest każdy zakończony tydzień pracy i omawiane są wykonywane zadania na nowy tydzień.

 
    Autor: Centrum Integracji Społecznej

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.