piątek, 29 marca 2024

Kultura i rozrywka

70. rocznica bitwy na Grzędach


 8 września 2014 r. przypada 70. rocznica jednej z największych bitew partyzanckich stoczonych podczas II Wojny Światowej na terenie województwa podlaskiego. W lasach pod Grzędami, ok. 350  polskich partyzantów stoczyło krwawą walkę z przeważającą pod względem liczebności i uzbrojenia  armią niemiecką.

Walki na Grzędach trwały dwa dni ( 8-9.09.1944 r) . Przygotowujący się do bitwy i oczekujący na wznowienie ofensywy sowieckiej, Pułk został otoczony przez wojska niemieckie. Dążący do likwidacji tego zgrupowania okupant rzucił przeciwko niemu oddziały 50. Dywizji Piechoty ze składu niemieckiego 6. Korpusu. Obok żołnierzy Wehrmachtu w operacji przeciw partyzantom na bagnistym terenie wzięły też udział jednostki SS i pododdziały żandarmerii. W czasie bitwy 9. PSK AK poniósł duże straty – zginęło i rannych zostało ok. 100 partyzantów, w tym m.in. dowódca pułku rtm. Wiktor Konopkops "Grom”. Kolejny raz, podobnie jak w trakcie kampanii wrześniowej, żołnierze pułku nie szczędzili własnej krwi w obronie Ojczyzny. Straty poniesione przez Niemców były jednak znacznie wyższe. 

W  poniedziałek 8. września 2014 r. kolejny raz odbyły się uroczystości upamiętniające bohaterską walkę partyzantów, pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Kościele pw. Narodzenia NMP w Rajgrodzie, a następnie kontynuowane przy pomniku  k. Leśniczówki Grzędy z udziałem kombatantów, w tym trzech uczestników bitwy, ponad 30 pocztów sztandarowych, duchowieństwa, przedstawicieli Wojska Polskiego, przedstawicieli Biebrzańskiego Parku Narodowego i Nadleśnictwa w Rajgrodzie, przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, młodzieży szkolnej oraz  osób – gości  z całej Polski.

Honorową wartę przy pomniku pełnili członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej działającej przy Towarzystwie Przyjaciół 9. PSK w Grajewie oraz "Strzelcy”. W trakcie uroczystości Starosta Grajewski uhonorował kombatantów, organizacje kombatanckie i niektóre osoby pamiątkowym medalem okolicznościowym. Na zakończenie uczestnicy przy żołnierskiej grochówce snuli wspomnienia i dzielili się wrażeniami.


fot. e-Grajewo.pl, SP Grajewo

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.