czwartek, 28 marca 2024

Wiadomości

500+ dla niesamodzielnych

W województwie podlaskim złożono 716 wniosków o świadczenie 500 plus dla osób niesamodzielnych. Ich podania będą rozpatrywane od 1 października br.  Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie miał 60 dni na analizę i wydanie decyzji.


- Zakład opracował  formularz wniosku (ESUN), który jest dostępny na stronie internetowej oraz na salach obsługi klientów. Nasi doradcy pomogą w wypełnieniu wniosku. Pamiętajmy też o zebraniu wszystkich dokumentów związanych ze stanem zdrowia  – mówi Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.  

Zainteresowanie 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji jest duże. Wielu pyta czy orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności uprawnia do tego świadczenia. Odpowiedź brzmi - nie, ponieważ takie orzeczenie nie jest dokumentem równoważnym z orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Dokumentem potwierdzającym niezdolność do samodzielnej egzystencji na podstawie którego ZUS może ustalić prawo do świadczenia uzupełniającego, jest orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji lub też orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji, jak również orzeczenie o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji albo wydane (przed 1 września 1997 r.) przez komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów – jeśli nie upłynął okres, na jaki orzeczono inwalidztwo.

Osoby, które nie mają orzeczenia potwierdzającego niezdolność do samodzielnej egzystencji lub upłynął okres, na który zostało ono wydane, do wniosku muszą dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza nie wcześniej niż na miesiąc przed złożeniem wniosku (druk OL-9) oraz – jeśli posiadają – dokumentację medyczną i inne dokumenty, które mają znaczenie przy orzekaniu o niezdolności do samodzielnej egzystencji np. kartę badania profilaktycznego, dokumentację rehabilitacji leczniczej lub zawodowej, orzeczenie o znacznym stopniu niepełnoprawności.

- Co ważne orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji muszą mieć także seniorzy, którzy ukończyli 75 rok życia i z powodu wieku, ZUS przyznał im z urzędu dodatek pielęgnacyjny – dodaje Katarzyna Krupicka.

Z ponad 26 tys. wszystkich osób, które w województwie podlaskim mogą ubiegać się o świadczenie do osób niesamodzielnych, jedynie 5,4 tys. ma orzeczoną niezdolność do samodzielnej egzystencji, a 15,5 tys. to nestorzy w wieku 75 i więcej lat, którzy potencjalnie mogą wystąpić o wydanie takiego orzeczenia.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.