4 RDH Ora et labora - 18 lat!

aktualizacja: 2020-08-04 15:22:51     nr wiadomości: 43031     przeczytano: 1955     Ilość komentarzy komentarze: 0

Czuwaj,
W miniony weekend obchodziliśmy 18 lat istnienia 4. 
Rajgrodzkiej Drużyny Harcerskiej "Ora et labora".

Świętowaliśmy dwa dni jak na takie wydarzenie przystało :) W piątek 31 lipca spotkaliśmy się przy ognisku, pośpiewaliśmy, pograliśmy, spotkaliśmy się z osobami, które tworzyły i kształtowały rajgrodzką jednostkę. Na ognisko przybyły m.in.: Agata, Agnieszka, Oliwia i Iwona, druhny opowiedziały o swoich wspomnieniach, a my o swoich.
Dziękujemy druhnom za wspaniałe historie i za przyjęcie naszego zaproszenia.

Kolejny dzień - tutaj dopiero się działo! Na początku przygotowania i jeszcze raz przygotowania. Ułożenie kręgu z materaców, ogniska, prezenty dla gości, wydzielenie parkingu, przygotowanie śpiewników i nagłośnienia. Dopiero później mogliśmy cieszyć się z organizacji.

Punktualnie o 17.00 zawyły syreny alarmowe w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, nasze oficjalne uroczystości rozpoczęliśmy piosenką "Gdzie jesteście Rudy, Alku, Zośko?". Następnie przyszedł czas na rozpalenie ogniska; drużynowy mianował strażników ognia: Julię Pieńczykowską i Marcina Polichę.

Powitaliśmy gości przybyłych na uroczystość, m.in.: Burmistrza Rajgrodu, radnych, dyrektor Domu Kultury, przedstawicieli hufca, rodziców i naszych przyjaciół. Gawęda dotyczyła wielu zagadnień od Prawa harcerskiego, Krzyż harcerski, przez nazwę naszej jednostki i historię jej nadania, po proporzec, na którym widnieje wyhaftowana łódka. Wiele informacji, ale należy o nich wspomnieć mówiąc o jednej z najstarszych jednostek działających w Hufcu Biebrzańskim w Grajewie. Gawędę przeprowadził drużynowy wspólnie z Lidką i Ulą.

Czas ogniska był wyjątkowy dla czwórki z drużyny: dh. Amelia Wołyniec, dh Dominik Kapla i Błażej Kapla, a także Dominik Krzyżewski złożyli w obecności gości Przyrzeczenie harcerskie, stając się pełnoprawnymi harcerzami. Tradycją naszej jednostki jest wręczenie obszytych pagonów i chusty z niebieską lamówką. Obyczajem zapoczątkowanym przez drużynowego jest odznaczanie najbardziej aktywnych harcerzy srebrnymi czwóreczkami noszonymi na pagonie. Podczas uroczystości wyróżnione zostały Natalia Chylińska i Angelika Ołdak. W rozkazie nie zabrakło także pochwał: dh. Helena Kaliszewska otrzymała taką za zaprojektowanie banneru na balkonie Domu Kultury, a  dh Aleksander Perełka - za zorganizowanie spływu kajakowego rzeką Jegrznią.

Jak na osiemnastkę przystało nie obyło się bez prezentów! Burmistrz i Gmina podarowali nam worki, które przydadzą się podczas wyjazdów - harcerstwo + Rajgród to związek doskonały :) Dom Kultury w Rajgrodzie przygotował pyszne jedzenie. Druh Witold Kossakowski przekazał podziękowanie w imieniu Biebrzańskiego Parku Narodowego, za pomoc i służbę w czasie tegorocznego pożaru parku. Rodzice harcerzy dodali od siebie pyszne ciasta, babeczki, pączki i wiele innych pyszności. My przekazaliśmy gościom fragmenty naszych barw i pagony na pamiątkę spotkania.
 
Kiedy ognisko już zgasło udaliśmy się pod Dom Kultury, tam czekała na nas kolejna niespodzianka - tort urodzinowy, podarowny przez Burmistrza radnych i pracowników Urzędu Miasta i Gminy Rajgród. 

Dziękujemy Dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Rajgrodzie za nagłośnienie.
Wydarzenia zostały objęte: Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Rajgród.
Patronatem Medialnym Portalu e-Grajewo.pl
 
Z harcerskim pozdowieniem - Módl się i pracuj!
Czuwaj ⚜️  #18latrazem
ZHP ZHP Chorągiew Białostocka
 - fot. 4RDH                    - fot. 4RDH
Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.