Zgłoś dziecko do ubezpieczenia

aktualizacja: 2020-06-04 08:16:30     nr wiadomości: 42540     przeczytano: 748     Ilość komentarzy komentarze: 0

Chcąc korzystać z prawa do świadczeń  z opieki zdrowotnej musimy podlegać ubezpieczeniu zdrowotnemu. Rodzic ma ustawowy obowiązek zgłosić do Funduszu swoje dziecko. Nic się za to nie płaci, a dzięki temu, maluch może bezpłatnie korzystać z publicznej służby zdrowia.

Ubezpieczeni mogą zgłosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego dziecko własne, dziecko małżonka, wnuka (gdy rodzice nie mają tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego) albo dziecko obce dla którego ustanowiono opiekę oraz dziecko przyjęte w ramach rodziny zastępczej czy też rodzinnego domu dziecka, do ukończenia przez nie 18 roku życia lub jeśli się uczy, do ukończenia 26 lat. Jeśli dziecko ma znaczny stopień niepełnosprawności, wówczas można ubezpieczyć je bez względna wiek.

- Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego realizowane jest przez naszego pracodawcy, który przekaże zgłoszenie do ZUS-u. Osoby prowadzące działalność gospodarczą, zgłoszenie na formularzu ZUS ZCNA kierują bezpośrednio do ZUS za pomocą Platformy Usług Elektronicznych, poczty lub osobiście – wyjaśnia Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Bardzo często zdarzają  się sytuacje, że studenci w okresie wakacyjnym podejmują pracę. Jeżeli zatrudniani są jako pracownicy, to pracodawca zgłasza ich do ubezpieczenia zdrowotnego. W takiej sytuacji dziecko należy wyrejestrować z własnego ubezpieczenia, a  po zakończeniu zatrudnienia, ponownie zgłosić studenta do ubezpieczenia rodzica. W przeciwnym wypadku, dziecko będzie figurowało jako nieubezpieczone. Warto o to zadbać, żeby nie znaleźć się w trudnej sytuacji, kiedy trzeba będzie skorzystać z pomocy lekarskiej. 

Zgłoszenia swojego członka rodziny dokonuje się w ciągu 7 dni od zaistnienia okoliczności uzasadniającej to zgłoszenie i co ważne nie ma ono wpływu na wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne.

 
Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.