piątek, 29 marca 2024

Wiadomości

  • 6 komentarzy
  • 11661 wyświetleń

3. rocznica powstania GIH

      W 3. ROCZNICĘ POWSTANIA GIH

      W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości,10.11.2012 roku Grajewska Izba Historyczna obchodziła 3. rocznicę - bogatej działalności.

Program spotkania przewidywał:

- sprawozdanie z działalności GIH za okres ostatnich 12 miesięcy,
- spotkanie z autorem publikacji: “Łomżyńskie formacje graniczne” - Maciejem Tchórzewskim,
- promocję I tomu “Grajewskiego Rocznika Historycznego – Echa przeszłości”.

       W obecności 53 osób, w rozpiętości wieku od 11 aż do 84 lat, dyrektor GIH Tomasz Dudziński szczegółowo omówił wykonane zadania, oraz czynności dodatkowe wchodzące w zakres działania jednostki przez siebie zarządzanej. Wskazał i udokumentował nakłady wydane drukiem w postaci „Grajewskich Zeszytów Historycznych – Zapis”.
      Następnie, autor publikacji  “Łomżyńskie formacje graniczne”– Maciej Tchórzewski, wyczerpująco omówił wydaną pozycję. Po prezentacji, kilka osób zadało autorowi wiele pytań, na które odpowiadał z dużym, merytorycznym przekonaniem.
      W kolejnym punkcie programu ponownie zabrał głos dyrektor Tomasz Dudziński, który  dokonał przeglądu 238 stronicowego i promocyjnego wydania I tomu Grajewskiego Rocznika Historycznego - „Echa przeszłości”. Ze strony wydawcy, dla tej pozycji, słowa wstępnego użyczył Tomasz Dudziński. Zaznaczył też, że to wydawnictwo jest objęte patronatem Burmistrza Grajewa – Adama Kiełczewskiego, który nie szczędzi woli i pieniędzy na ratowanie historycznych tekstów, dokumentów dotyczących powiatu grajewskiego i okolic. Sam Burmistrz o książce tak mówi: „ Przed Państwem I tom Grajewskiego Rocznika Historycznego „Echa przeszłości”. Publikacja umożliwia czytelnikom przekroczenie granic czasu, dzielących nas – współczesnych od wydarzeń z przeszłości. (…).”
Dyrektor wymienił współautorów pierwszego tomu „Echa przeszłości”, którymi kolejno są: Jarosław Marczak, Stanisław Orłowski, Tomasz Dudziński, Maciej Grabowski, Krzysztof Sychowicz, Zofia Zawodzińska-Biernacka, Marian Mikołaj Jonkajtys, Władysław Goliczewski, Antoni Czajkowski. Ponadto, „Echa przeszłości” nr 1/2012 posiada: bardzo ciekawą tabelę w liczbie 373 miast, wsi i osad Królestwa Polskiego powiatu biebrzańskiego z roku 1822, antyżydowski protest szkolny w Grajewie w świetle ‘Życia i Pracy” -1934r., skład personalny Powiatowej Rady Narodowej powiatu szczuczyńskiego ze stycznia 1947 roku, materiał z otwarcia Zakładu Płyt Wiórowych w Grajewie oraz w dziale „Album” ciekawe niemieckie fotografie Grajewa z września 1939 roku.
 
      Na sali panowała bardzo miła, przyjazna atmosfera, jak w ognisku domowym.
Kiedy na zakończenie wykonano już pamiątkowe zdjęcia dla potomnych i kolejnych albumów historycznych, widać było w zachowaniach uczestników, że nikt nie chciał odchodzić pierwszy od zaprzyjaźnionej grupy osób.  
 Oprócz mówców okolicznościowych i pytań, były również miłe życzenia urodzinowe dla GIH – u, kwiaty i przyjazne uśmiechy. 

      Uważam, że GIH to miejsce wymarzone dla wycieczek szkolnych, pasjonatów przeszłości i tych, którzy śladów historii dotknąć mogą własną ręką.
      Tu, w historycznej izbie, można też odpowiedzieć na nurtujące nas wciąż retoryczne pytania. Jaki to czar zawarty jest w mundurze, w jego kroju, w jego barwie, formie…? Po latach tajemnic wyjaśnić można, dlaczego to wciąż: „Za mundurem panny sznurem”.

       Prekursorem Grajewskiej Izby Historycznej z siedzibą przy ul. Ełckiej 30, była dawna Izba Pamięci Ziemi Grajewskiej, założona przez Klub Byłych Żołnierzy 9 PSK i 9 PSK AK. Na jej bazie obecna GIH powstała 01.11.2009 roku. Mimo, że Grajewska Izba Historyczna jest „małoletnia”, ponieważ ma tylko trzy lata, jest jednak dobrze zorganizowana i posiada bogaty, a co dzień jeszcze większy zestaw eksponatów. Niektóre z nich mają bardzo dużą wartość lub wprost są unikatami.
       W związku z bardzo ważną rolą historyczną Izby, każdy z nas może ją wspierać przez przekazywanie wszystkiego, co tworzy naszą wspólną historię: oryginały, kopie, fotografie, książki, łyżki, miski, widelce oraz przedmioty ciężkie jak; karabiny, hełmy, kule, a nawet czołgi, etc.
 
       W trzecią rocznicę urodzin GIH, życzmy jej, aby w dalszym ciągu rozwijała się w tak pomyślnym tempie, w jakim obecnie się realizuje.

 GALERIA ZDJĘĆ

 


       Autor tekstu i zdjęć: Stanisław Orłowski
 
 
 
 
 

czwartek, 28 marca 2024

Kronika policyjna

Komentarze (6)

Niech się rozwija i jak to w urodziny "STO LAT"

i tak dalej Panowie dzieki .

Gratulacje i powodzenia

Wielkie dzięki Tomaszu za pańską pracę tego rodzaju i za pracę Was wszystkich, bo na pewno jest was więcej. Nigdy u Was nie byłem, ale teraz po tym artykule jestem bardzo ochoczy tam pójść. Wspaniałe działka, pistolety nawet drut kolczasty.

Myślę że GIH pod innym dowodzeniem byłaby bardziej przyjazna. Obecnie to izba propagandowo polityczna a nie historyczna. Żal, smutek i wywalone ogromne pieniądze przez miasto! Czy są statystyki ile osób to odwiedza rocznie? Ciekawe ile naszych pieniędzy pochłania utrzymanie tego budynku i pracowników?

rs4, a ile ty już tam razy byłeś, a ile forsy musiałeś im nadawać? Widziałem, jak się raz do knajpy pchałeś. Mógłbyś GIHem dowodzić. Bo ty jesteś lepszy od innych, ponieważ cokolwiek napisałeś, a inni wpadają tu i podglądają, jak babka zza krzaków przy siusianiu.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.