Kultura i rozrywka

  • 25 komentarzy
  • 14303 wyświetleń

25-lecie Zespołu "Grajewianie"

Z okazji 25 -lecia Zespołu Pieśni i Tańca "Grajewianie" 8 i 15 czerwca 2013 r. w Miejskim Domu Kultury odbyły się dwa Koncerty Galowe. Na scenie zaprezentowali się "Mali Grajewianie", grupa średnia i najstarsza.

 


Galeria zdjęć

 

Galeria zdjęć II

      We wrześniu 1988 roku powołano do życia Grajewskie Towarzystwo Muzyczne, które skupiło wokół siebie ludzi muzyki i jej miłośników. Powstało ono głównie na bazie Państwowej Szkoły Muzycznej i przy sporym zainteresowaniu ówczesnych władz. Duży wkład w powstanie Zespołu wniósł Pan Antoni Czajkowski. Jednym z głównych punktów programu było powołanie zespołu ludowego grającego i tańczącego utwory z naszego regionu i ziem sąsiednich. Dużym problemem było przełamanie u wielu osób oporów przed występami na scenie. Wreszcie trzeba przyznać, że w obecnych czasach jakoś mało uwagi poświęcamy sztuce ludowej - często wstydząc się jej uprawiania. Te zahamowania i opory zostało pokonane i w styczniu 1989 roku Zespół Pieśni i Tańca "Grajewianie" rozpoczął próby. 

     Na inauguracyjne zajęcia zgłosiło się 8 par tanecznych. Ludzie ci reprezentowali różne zawody. Połączyła ich wspólna pasja pracy. Przy zespole utworzono kapelę ludową, w której grali nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej I st.w Grajewie. Kierownikiem Zespołu i kierownikiem muzycznym został Edward Szabat, który wraz z żoną Joanna Kochańską - Szabat prowadzili zespół do 2012 roku. Pierwszy program powstał w oparciu o folklor Mazowsza. W 1991 roku patronat nad grupą objął Miejski Dom Kultury w Grajewie. Od 2012 roku zespołem zarządza Joanna Chorosińska, choreografem i instruktorem zespołu jest Mariusz Żwierko , a stroną muzyczną zajmuje się Bogdan Chorosiński.

     "Grajewianie" tańczą i śpiewają prawie 25 lat. W zespole doskonaliło umiejętności taneczne około 1000 osób. Obecnie w zespole tańczą trzy grupy. W swym repertuarze mają przede wszystkim tańce wschodnich regionów ziem polskich: podlaskie, mazurskie, lubelskie, rzeszowskie, kurpiowskie, Łemkowszyzna, tańce narodowe: polonez, krakowiak z lajkonikiem, mazur, kujawiak z oberkiem oraz tańce historycznych ziem polskich: Podole, Lwów, Łatgalia.

ZPiT "Grajewianie" zdobyli wiele nagród i wyróżnień:

  •  W roku 1998 zdobyli tytuł Laureata Festiwalu na V Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Tanecznych "Gorzów 98" w Gorzowie Wielkopolskim
  • Rok 1999 to wyróżnienie na VIII Międzynarodowym Festiwalu Zespołów Folklorystycznych "Kraków 99" w Krakowie
  • W roku 2000, 2002 i 2003 zdobyli tytuł Laureata Festiwalu na Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Tanecznych "Gorzów 2000", "Gorzów 2002", "Gorzów 2003"
  • Gość specjalny II Międzynarodowego Festiwalu Zespołów Artystycznych Mniejszości Narodowych w Rezekne Łotwa 2004
  • III miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych - Szydłowiec 2005
  • Zespół należy do Sekcji Polskiej CIOFF. Utrzymuje stałe kontakty z Polonią na Wschodzie "Grajewianie" występowali w Świnoujściu, Warszawie, Częstochowie, Nowogrodzie, Rzeżycy, /Łotwa/, Rydze, Wilnie, Solecznikach, /Litwa/, Lidzie, Iwiu, /Białoruś/, oraz wielu innych miejscowościach. Grupa koncertowa wraz z kapelą liczy 40 osób. (Miejski Dom Kultury)


     

Komentarze (25)

A jak można otrzymać takie zaproszenie?

jubileusz bez byłych członków zespołu którzy także przyczynili się do sukcesu zespołu

Gdzie Ci Grajewjanie wystepują oprócz Grajewa i okolic? Jakoś mało słyszy się o nich, chyba że przy okazji rocznic lub pikników rodzinnych?

Byli członkowie zespołu, którym zależało i zależy, będą na tym jubileuszu i to niemała reprezentacja, która sam się zgłosiła. Od kilku miesięcy pojawiały się również i na tej stronie (poza tym na stronie MDK oraz Facebooku) informacje o spotkaniach i próbach dla byłych "Grajewian".

O zaproszenia najlepiej pytać w MDK.

Dopiero oni sie rozkrecaja z koncertami , a wiec spokojnie ;) Jeszcze uslyszycie o nich w mediach :)

w jubileuszu beda brac udzial takze byli czlonkowie zespolu

Jak bez byłych członków ? Właśnie dlatego przez takich mało mądrych ludzi trzeba uciekać z tego państwa. Dla wiadomości, podczas jubileuszu zatańczą tzw. oldboye : członkowie 3 starszych grup. Poza tym, każdy kto chciał wziąć udział w próbach i koncercie mógł śmiało to zrobić. Ale najlepiej tylko chcieć, narzekać ale nic od siebie nie dać !

Do Anety: Aneto z tego co wiem, a powstała taka grupa na którą uczęszcza aż 12 par wszyscy "byli członkowie zespołu" nawet będziemy tańczyć na jubileuszu..także masz jakieś słabe i nieaktualne informacje.

Jak bez byłych członków ? Właśnie dlatego przez takich mało mądrych ludzi trzeba uciekać z tego państwa. Dla wiadomości, podczas jubileuszu zatańczą tzw. oldboye : członkowie 3 starszych grup. Poza tym, każdy kto chciał wziąć udział w próbach i koncercie mógł śmiało to zrobić. Ale najlepiej tylko chcieć, narzekać ale nic od siebie nie dać !

Ciekawe czemu na zdjęciu nie ma żadnego mężczyzny, same kobiety - pytam się gdzie równouprawnienie ???

Aneto widocznie źle jesteś poinformowana bo wiem że członkowie nieistniejących grup też się zjednoczyli i wystąpią :)

A Ci członkowie najstarszej I grupy też mieliby tańczyć ? Gdzie dla nich zaproszenia ? Nie ma Aśki Sz. nie ma zaproszeń.Szkoda...

Witam byłem Jednym z pierwszych mężczyzn którzy zaczynali przygodę z zespołem Grajewianie.Byliśmy jedną wielką rodziną mile wspominam tamte lata.Szkoda że zapomniano o założycielach ZPiT Grajewianie.Pozdrawiam wszystkich.

Nikt o załozożycielach nie zapomniał... A każdy były tancerz mógł przyjść na koncert, a nawet na nim zatańczyć - wystarczyło się zgłosić. Proste. Dziś na koncercie tańczyło 20 byłych tancerzy zespoły z kilku pokoleń - można? Można. Poza tym mało kto się Grajewianami interesuje, a potem każdy chce być traktowany jako nie wiadomo jako ważna persona przy tego typu imprezach. Ludzie ...

My nie chcemy już tańczyć, chcieliśmy popatrzeć na młode pokolenia, dobra ku temu okazja była. To tak dużo, żeby zaproszenia dostarczyć, a nawet ogłosić,że zaproszenia dla weteranów do odebrania np.w MDK.I nie sądzę, że ktoś z "byłych" chciał być traktowany nie wiadomo jak, chodziło o to głupie miejsce na widowni, nie na scenie.

wiecznie jakies problemy chcecie popatrzec na mlodziez jak tanczy to zapraszajcie ich na rozne uroczystosci a nie marudzicie

Pozdrowienia dla zalozycieli Panstwa Szabat, ktorzy wlozyli bardzo duzo pracy w ten zespol.

Myślę, że najważniejszymi goścmi jubileuszu powinni byc Państwo Szabat, a w szczególności Pani Joanna która poświęciła wiele lat życia dla tego zespołu.

Państwo Szabat nie są założycielami!

Szkoda, że w tym wszystkim zapominano o aktualnych członkach zespołu. Dzieci i młodzież powinni być najważniejsi tego dnia...

komuna zamiast dac dzieciom lizaka dawali sobie dyplomy i kwiaty

Państwo Szabat oraz pan Czajkowski otrzymali podziękowania oraz ciepłe przyjęcie publiczności oraz tancerzy. Dzieci natomiast dostały podziękowania i upominki na drugi dzień. Nie wiesz, nie pisz. Poza tym dla wykonawców najbardziej istotne były owacje na stojąceo to najlepsza nagroda za ich pracę.

rodzic sam byles na scenie

trochę prawdy w tym. Tancerze najważniejsi. Część z władzami i dziękowaniem i wręczaniem daremna. Występ przepiękny i artystom brawa i pochwały, a nie burmistrzowi i reszcie za patronaty. Pozdrawiam.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.