Kultura i rozrywka

25 LAT WOLNOŚCI

ROCZNICA 25 LAT WOLNOŚCI W ZSM NR 3 W GRAJEWIE

   Przez dwa dni trwały w Zespole Szkół Miejskich nr 3 obchody 25 rocznicy pierwszych w dziejach powojennej Polski częściowo wolnych wyborów do Sejmu i przywróconego Senatu. Przed 25 laty do władzy doszli ludzie dla których wolna i demokratyczna Ojczyzna stanowiła wartość największą. To wtedy zaczęło się nowe życie w Polsce i szybki rozwój kraju.
    Obchody rozpoczęły się we wtorek w gimnazjum gdzie lekcje pod hasłem „W samo południe” przeprowadził pracownik Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej Oddział Białystok Krzysztof Jodczyk.  Przedstawił on historię tamtych ważnych dla Polski wyborów. Pokazał rolę Solidarności, a także przybliżył atmosferę okresu wyborów. Lekcje uzupełniały unikalne zdjęcia i reprodukcje dokumentów.

   Natomiast w środę 4 czerwca odbyła się niezwykła Lekcja Wolności. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum wzięli udział w spotkaniu z ludźmi, którzy byli blisko tych wydarzeń. Refleksjami o roli samorządu przez minione 25 lat podzielił się radny Sejmiku Województwa Podlaskiego, sekretarz Urzędu Miasta – Pan Ryszard Wolwark. Swą działalność w strukturach opozycji i w Komisji Wyborczej z ramienia Komitetu Obywatelskiego zaprezentowała Pani Danuta Mołczanowska. Zarys historii NSZZ Solidarność i jej rolę w wyborach z 4 czerwca 1989 roku przedstawiła za  Zarząd Oddziału NSZZ Solidarność w Grajewie Pani Anna Formejster. Historyczne tło tamtych dni w Grajewie zaprezentował dyrektor Grajewskiej Izby Historycznej Pan Tomasz Dudziński. Na zakończenie głos zabrała dyrektor ZSM nr 3 Pani Beata Szewczyk. Podkreśliła jak ważna to była wtedy lekcja historii i jak ważne są te wydarzenia dla uczniów naszej szkoły. Dla nich to historia, ale jednocześnie ich obecne życie wynika z tamtych dni.
   Uczestnicy spotkania wysłuchali w wykonaniu uczniów klasy VI b poezji Wisławy Szymborskiej, Tadeusza Kubiaka i Antoniego Słonimskiego. Były też prezentacje zdjęć i dokumentów z tamtych wydarzeń. Ponadto na okolicznościowej wystawce można było obejrzeć oryginalne plakaty wyborcze, zdjęcia kandydatów i prasę z czerwca 1989 roku. Nie zabrakło też słynnych pieśni tak chętnie wykonywanych podczas przedwyborczych spotkań jak „Mury” czy „Żeby Polska była Polską”.

   Spotkanie przygotowali nauczyciele szkoły – P. Wiesław Jerulank, Anna Bukowska i Lila Pietrzykowska, a prezentowane materiały otrzymano dzięki  wsparciu Grajewskiej Izby Historycznej, Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku i Paniom Danucie Mołczanowskiej i Barbarze Skibniewskiej.
                                                                                                               ZSM nr 3 Grajewo

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.