czwartek, 28 marca 2024

Wiadomości

  • 9 komentarzy
  • 11299 wyświetleń

20-lecie Parku Narodowego

20-lecie Biebrzańskiego Parku Narodowego: łoś pod specjalną ochroną


Ochrona łosi i zatrzymanie ich na terenach chronionych, by zmniejszyć szkody, które powodują w lasach - to jedno z zadań Biebrzańskiego Parku Narodowego. Z okazji 20-lecia parku, w niedzielę w uroczysku Grzędy odsłonięto pamiątkowy kamień.

Dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego Roman Skąpski mówił, że Biebrzański Park Narodowy to miejsce, w którym udało się ochronić populację łosia. Dlatego mimo, że w logo parku jest batalion, to Biebrzański Park Narodowy jest jednak "łosiowym" parkiem.


Biebrzański Park Narodowy na ok. 60 tys. ha powierzchni. Drugie tyle zajmuje otulina. Park chroni wiele rzadkich gatunków ptaków, m.in. wodniczkę, orlika grubodziobego, które upodobały sobie te najcenniejsze w Europie obszary bagienne. Łoś ocalał od zagłady w rezerwacie Czerwone Bagno.  - informuje P A P

W tym roku z obchodami XX-lecia Biebrzańskiego Parku Narodowego zbiegły się dwudzieste Targi Twórczości i Sztuki Ludowej „Sto pomysłów dla Biebrzy”. Już po raz dwudziesty na placu przed siedzibą Parku wystawcy mogli zaprezentować swoje wyroby oraz podzielić się doświadczeniami z przybyłymi gośćmi.

czwartek, 28 marca 2024

Kronika policyjna

Komentarze (9)

te łosie niech pouwiązują w tym parku bo biegają po drodze jak zające i trzeba ostro hamować, a ci co nie zdążą nie mają szczęścia.

"Łosiowy park" -chłopie nie chwal się nim- kabaret dla tych , którzy zginęli pod Osowcem z winy łosi

Dlaczego z winy łosi? Większość (podkreślam większość, bo nie wszystkie) wypadków wynika z tego, że kierowcy nie zdążą zauważyć zwierzęcia, bo jadą więcej niż przepisowe 90 na godzinę, Przyjrzyjcie się przepisom w parkach narodowych w innych krajach, to przestaniecie krytykować to co jest u nas. A komu nie odpowiada przyroda i zwierzęta, to zawsze może się przenieść na śląsk.

przyrodniku, jadąc pojazdem ważącym 700-800 kg nawet z prędkością 50km/h nie jesteś w stanie zatrzymać go w miejscu - jeżeli nie wierzysz to wskocz nagle w mieście przed taki pojazd i zobacz co się będzie działo. Cwałujący łoś wypadający nagle z krzaków pod samochód pozostawia niezapomniane wrażenia.

Przyrodnika popieram - drogi przez park jakie są, każdy widzi i jakie zwierzęta można tam spotkać, każdy wie. Pochwała dyrektora Parku, że nie chowa głowy w piasek, nazywa po imieniu ujemny skutek populacji łosia i mówi o tym, co ma zamiar zrobić w celu zmiany szlaków migracyjnych zwierząt.

Tak tylko powiedz panie przyrodniku dlaczego niektóre zwierzęta np. bobry występują na terenach na których nigdy ich nie było w naszym województwie, dokonują zniszczeń, odszkodowanie ciężko uzyskać a ubić nie wolno. Przyrodę to najlepiej zdaje chronić z daleka byle problem mnie nie dotyczył bezpośrednio. Panie przyrodniku bóbr nie tam panu nie podkopał, nie zalał i nie zniszczył?

Do wszystkich-przyrodnik jest pracownikiem BPN, nikt rozsądny tak nie broni wyższości łosia nad czlowiekiem

Och, och och, a BbPN jest przecież organizacją której działalność jest zakazana, a pracownicy to kryminaliści... nawet jeśli przyrodnik jest pracownikiem Parku, to co? Mówi co myśli i myśli, jak mówi.

no tak, jak zwykle człowiek pan i władca, niech tylko ktoś się ośmieli pisnąć, że zwierzęta mają takie samo prawo do życia jak człowiek. Święte oburzenie, bo ziemia i wszystkie istoty zywe są oddane ludziom we władanie. Błąd moi drodzy, my służyc przyrodzie powinniśmy, a nie władać, grabić, niszczyć i zabijać. Nie jesteśmy pępkiem świata i pewnie w niedalekiej przyszłości bolesnie się o tym przekonamy.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.